Advert

MEVLİD-İ NEBÎ, CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI PROGRAMI DÜZENLENDİ

Alaçam Müftülüğü Tarafından Mevlid-İ Nebî, Camiler Ve Din Görevlileri Haftası Programı Düzenlendi

MEVLİD-İ NEBÎ, CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI PROGRAMI DÜZENLENDİ

Alaçam İlçe Müftülüğünce İlçemiz Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen programa Kaymakam Fikret Zaman, 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Kara, İlçe Müftüsü Orhan Bal, daire amirleri, din görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi.

İlçe Müftüsü Orhan Bal açılış konuşmasında; bu yıl ki Camiler ve Din Görevlileri Haftası temasının "Peygamberimiz, Cami ve İrşat" olarak belirlendiğini hatırlatarak; “Diyanet İşleri Başkanlığımız ve bunun nezdinde müftülüklerimiz her yıl belirlenen temayla hafta içerisinde toplumumuzda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Çünkü cami İslam medeniyetinde önemli bir yere ve merkeze sahiptir. Bu manada camilerimizde görev yapan ve vahyin kandili ile toplumu aydınlatmaya çalışan tüm din gönüllüsü hocalarımızın Camiler ve Din Görevlileri Haftasını tebrik ediyorum” dedi.

Programa konuşmacı olarak katılan 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mustafa Kara konferansında şu ifadelere yer verdi: Camilerin, İslam’ın başlangıcından bugüne kadar Müslümanların hayatında önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı, ’Camiler, toplumun her kesiminden, her yaş ve seviyeden insanları bir araya getiren, onları Allah’a kulluk bilinci ile kaynaştıran, ibadetlerin usulüne uygun olarak öğretilmesini kolaylaştıran, bireylere batıl inanç ve hurafelerden arındırılmış doğru dinî bilgilerin kazandırılmasını sağlayan önemli bir kurumdur’ diyen Kara, şöyle devam etti, Camilerin, İslam kültür ve medeniyetinin gelişmesinde de önemli bir rol oynadığını, ’Hz. Peygamber, İslâm’ın kurumsallaşmasına camiden başlamış, hicretten hemen sonra inşa ettiği camiyi, bireysel ve sosyal pek çok ihtiyacın karşılandığı bir merkez haline getirmiştir. Cami, her yaş ve her düzeydeki vatandaşların hiçbir şarta bağlı kalmaksızın hayat boyu bilgilendikleri bir eğitim-öğretim kurumudur. Bilindiği gibi İslâm dini, bütün Müslümanları ibadet ve eğitim ile yükümlü tutmuş, bu konuda da kadın ile erkek arasında herhangi bir ayrım gözetmemiştir. Çünkü erkeğin olduğu kadar kadının da ibadet etmeye, kendisi için gerekli olan bilgileri öğrenmeye ihtiyacı vardır’ şeklinde konuştu.

Konferansın ardından Kaymakam Fikret Zaman yaptığı konuşmasında; camilerimize gelen her kesimden insanla din görevlilerimizin ilgilenmesinin gerektiğini belirterek konuşmacı olarak katılan 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mustafa Kara'ya teşekkür ederek, hediyesini takdim etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI