Advert

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURSU

Alaçam Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, Alaçam Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı tarafından düzenlenen İş sağlığı ve güvenliği kursu 6 Ekim 2022 Perşembe günü Halk Eğitimi Merkezi konferans salonunda uzman öğretmen tarafından seminer verildi.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURSU

Düzenlenen İş sağlığı ve güvenliği seminerine yaklaşık 80 kişi katıldı. İş sağlığı ve güvenliği kursunda slayt gösteriler eşliğinde Şehit Erdal Bolat Anadolu Lisesi Fizik Öğretmeni ve İş Güvenliği Uzmanı Nurşen Genç tarafından bilgilendirme yapıldı. Bilgilendirmede çalışma ortamlarında meydana gelebilecek tüm kazaları en aza indirmek için ortaya konan kritiklerin tamamıdır. Sadece anlık kazalardan değil, mesleki yıpranma gibi uzun soluklu olumsuz etkilere neden olabilecek maruz kalmalardan korumak için de kritikler belirler.

Bunun haricinde, iş yerinde meydana gelebilecek kazaları ön görmek ve ön hazırlık yapmakla mümkündür. Bu nedenle çalışma alanında dilediğini düzenlemeleri yapabilir. Bir iş sağlığı ve güvenliği uzmanı o an çalışmanın tamamına odaklanır hem ekip hem de ekipman açısından doğabilecek tehlikeleri ön görmeye ve önlemeye yönelik çalışmalar yürütür. Tüm bu bahsedilen değişim hakları iş sağlığı ve güvenliği uzmanına iş yerlerinde güvenlik başlığı adı altında yasal olarak tanınmış haklardır.

Bir iş yerinde çalışma yürütülebilmesi için iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamında belirli önlemlerin alınması lazımdır. Henüz iş başlamamışken önlemler alınmalı ve iş sırasında işlemler kontrol edilmelidir. Bu sebeple çalışma ortamında işçinin sağlığını korumak adına dikkat eksikliğine neden olacak konuları da araştırır, sorun varsa düzeltir. Örneğin gürültü, hijyen eksikliği, hava kirliliği ve hatta ısısı gibi konuları kontrol etmek de iş sağlığı ve güvenliği uzmanının çalışma alanlarındandır.

Bir işin kritikleri ancak o işe uygun kişiler tarafından yerine getirilebilir. Eğer İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı ile ilgileniyorsanız o zaman bazı kriterlere sahip olmanız şarttır. Bu nedenle eğitim ve zorlu bir sınav süresine tabii tutulursunuz. İş sağlığı ve güvenliği uzmanlarında olması gereken kriterler; hızlı problem tespiti ve hızlı çözüm bulabilme, birden çok işi önceliklere göre sıralayabilme ve aksamadan işin tamamlanması, ekip çalışmasına uygunluk (liderlik), detayları hızlı kavrama, stresle başa çıkabilme, teknik yeterlilik bilgilerine sahip olmak gerekmektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI