Advert

ALAÇAM’DA 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANDI

Cumhuriyet'in ilanının 99. yıl dönümü Alaçam’da, çeşitli etkinliklerle kutlandı.

ALAÇAM’DA 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANDI

28 Ekim 2022 Cuma günü Saat 13.30’da Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. kuruluş yıl dönümünü kutlamaları çerçevesinde Alaçam Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı.

Alaçam Cumhuriyet Meydanında yapılan çelenk sunma programına protokol üyeleri, daire amirleri ve müdürleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler, siyasi parti başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, gaziler ile vatandaşlar katıldı.  

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Programı Şadiye Muzaffer Turhan Anadolu Lisesi Öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanıp sunumu yapıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Saat 09.30’da Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman makamında protokol üyelerini ağırladı ve bayramlarını tebrik etti. Ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları programı Saat 10:00’da Alaçam Cumhuriyet meydanında Saygı duruşu ve Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü işaret dili ile İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, İlçe Kaymakamı Fikret Zaman, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın anlam ve önemini belirten konuşmasında şu ifadelere yer verdi; Cumhuriyetimizin 99. Yılına kavuşmanın en büyük bayramımız olan Cumhuriyetimizi kutlamanın mutluluğu içinde hepinizi en içten dileklerimle selamlıyorum. Bu vesileyle başta Türkiye Cumhuriyetini kuran büyük önder Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi, dedelerimizi, ninelerimizi rahmet ve minnet duygularımla anıyorum.

Cumhuriyete giden yolda çok büyük fedakarlıklar yaşamış, milletimiz yeniden doğmuştur. Osmanlı Devletinin son dönemlerinde vatanımızın her yanı düşman işgaline uğramış, iç ve dış hainler hasta adam dedikleri Osmanlı devletini yok etme planını uygulamaya koymuşlardır. Batıda Yunanlılar ve İngilizler, Güneyde İtalyanlar ve Fransızlar, Doğuda Ruslar ve Ermeniler ülkemizi kuşatmıştı. Bu ortam da kurtuluş için manda altına girmek dahi düşünülmekteydi, oysa bilmedikleri bir şey vardı. Milletimiz hiçbir esareti kabul edemezdi. İş bu şartlarda 19 Mayıs 1919’da Samsun’a Bandırma vapuru ile gelen Atatürk kurtuluş çareleri aramaya başladı. Büyük ve ebedi önderimiz Atatürk Türk tarihinin en güzel döneminde milletimizin bağrından çıkmış çok ama çok büyük liderdir. Atatürk’ümüz yalnızca ülkemizi kurtuluşa erdirmemiş bunun yanı sıra sosyal, siyasal, ekonomik, teknoloji gibi alanlarda atılımlar başlatmıştır.

29 Ekim 1923 yılında ilan edilen Cumhuriyet bizim için bir rejimden idare sisteminden çok şey ifade eder. Aziz Milletimizin yeniden doğuşunun sembolüdür. Türk milletinin makus tarihinin değiştiği sürecin adıdır Cumhuriyet, çağdaş ve modern bir halk yönetimi şeklidir. Hürriyettir, insan haklarına saygılı, kanun önünde herkesin eşit olduğu bir sistemdir. Cumhuriyetle birlikte ülkemiz demir ağlarla örülmüş, her yanda fabrikalar açılmış, eğitim, sağlık, tarım gibi sektörlerde çok ciddi atılımlar başlanmıştır.

Sevgili gençler, Atatürk Cumhuriyeti size armağan etmiştir. Aynı zamanda Cumhuriyeti sizlere emanet etmiştir. Başta siz olmak üzere hepimiz Cumhuriyetimizin kıymetini bileceğiz. Cumhuriyeti koruyacak ve yücelteceğiz. Sizlere düşen en büyük görev yakın tarihimizi çok iyi kavrayarak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çok çalışmanızdır. Bugünkü özgürlüğümüzü, hür ve bağımsız şekilde yaşamımızı Atatürk’e borçluyuz. Bu nedenle, nerede olursanız olun, hangi konumda olursanız olun en önemli işiniz Cumhuriyete, Atatürk’e Atatürk İlke ve İnkılaplarına, milletimizin değerlerine, Şanlı Türk Bayrağımıza, vatanımıza, milletimizi korumak ve kollamaktır. Siz bu görevi layıkıyla yaptığınızda Atatürk hep yaşayacaktır. Milletimiz sonsuza kadar var olacaktır.

Cumhuriyet yönetiminde din ve vicdan özgürlüğü vardır. Cumhuriyette teba yoktur vatandaş vardır. En önemlisi Cumhuriyette devletin amacı vatandaşın huzuru, güvenliği, eğitimi, sağlığıdır. Cumhuriyet halk için vardır. 

Törende Şadiye Muzaffer Turhan Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından orotoryo gösterisi şiirlerin okunması, müzik dinletisi, Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünce Kahramanlık türküler, Ney ve Kanun dinletisi gerçekleştirildi. Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünce Güreş, Jimnastik gösterileri yapıldı. Çeşitli dallarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri protokol üyeleri tarafından verildi.

Alaçam Cumhuriyet Meydanında yapılan törene Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman, Belediye Başkanı İlyas Acar, İlçe Emniyet Müdür vekili Erol Can Keskin, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yaşar Görmez, İlçe Milli Eğitim Müdürü Resul Özkurt, Daire amirleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkan ve Yöneticileri, Siyasi Parti Temsilcileri ve Yöneticileri, Okul Müdürleri Öğrenciler, Gaziler ve vatandaşların katılımı ile gerçekleştirildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI