Advert

ÜNİVERSİTE TARİH BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ MÜBADELE MÜZESİNİ GEZDİ

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencileri Alaçam ilçesinde, Türkiye’nin mübadele temalı ilk müzesi olan Alaçam Mübadele Müzesi’ni ziyaret.

ÜNİVERSİTE TARİH BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ MÜBADELE MÜZESİNİ GEZDİ

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencileri ile tarihteki ilk resmi zorunlu göçü içeren halkların, Selanik’ten Samsun’a gelen mübadiller ve mübadele sonuçlarını müzesinde incelemelerde bulundular.

Müze yetkilisi sanat tarihçisi Hürkan Uyar, Sosyal ve kültürel sorunları, insani manada derin izleri, hikayeleri anlattık. Alaçamda bulunan ve 2010 yılında Samsun İl Özel İdaresi tarafından restore edilen müze 18 Eylül 2012 tarihinde resmi olarak açılmıştır. Alaçam Mübadele Müzesi, öğrenci, tatilci ve turistlerin uğrak mekanı oldu. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından bakımları yapılarak eserlerin korunması sağlanan müzede bulunan birçok eser ziyaretçilerine mübadele yıllarını yaşatıyor. Müze yetkilisi sanat tarihçisi Hürkan Uyar’dan edinilen bilgilere göre; Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi nedeniyle Samsun'a yerleşen Mübadiller’in günlük eşyalarının, belgelerin ve fotoğraflar gibi etnografik parçaların sergilendiği Alaçam Mübadele Müzesi binlerce kişinin ziyaret ettiği belirtildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI