Advert

YAKAKENT’TE "FINDIK BAHÇELERİ TEKNİK UYGULAMALARLA İYİLEŞİYOR"

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce "Fındık Bahçeleri Teknik Uygulamalarla İyileşiyor" projesi kapsamında Yakakent Küplüağzı Mahallemizde fındık yetiştiricilerine uygulamalı bilgilendirmede bulunuldu.

YAKAKENT’TE

Yakakent Küplüağzı Mahallesinde yapılan bahçe uygulamasına İlçe Kaymakamı Abdüssamed Kılıç, Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, İlçe Tarım Müdürü Osman Akman, Teknik ekip ve çiftçilerin katılımıyla verimli bir program gerçekleştirildi.

Konu ile ilgili bilgi veren, İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Fındık üretiminde teknik ve kültürel uygulamaların aksatılmadan yerine getirilmesi verim ve kaliteyi artırmakta olup, fındık bahçelerinde bakım ve besleme işlemlerinin zamanında ve tekniğine uygun yapılması bu açıdan oldukça önemlidir. İçinde bulunduğumuz sürecin, fındık alanlarıyla ilgili bakım ve besleme faaliyetleri için en uygun zaman olması dolayısıyla bir açıklama yapan Sağlam: "Fındık genellikle zahmetsiz bir ürün gibi kabul edilmekte hasat ve kurutma işlemlerinden sonra diğer hasat sezonuna kadar bu bahçelerde başka bir faaliyet olmadığı düşünülmektedir. Oysa emeksiz bir kazanç yoktur ve hasadın hemen ardından sonbaharla birlikte vakit geçirmeden bu bahçelerle ilgili bakım işlemlerine başlanılması gerekmektedir. Özellikle dönemsel Külleme ve Bakteriyel Yanıklık hastalıklarına karşı dip sürgünlerinin temizlenmesi, yere dökülen yaprakların toplanması, kuruyan, kırılan, Uçkurutan ve Dalkıran zararı olan dallar ile yanı sıra iç kısımda gölge oluşturulabilecek sürgünlerin de kesilerek bahçe dışına çıkarılması gerekmektedir dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI