Advert

MÜFTÜLÜKTEN ÖĞRENCİLERE İNSAN HAKLARI KONFERANSI

Alaçam İlçe Müftülüğü ve Alaçam gençlik koordinatörlüğü tarafından Alaçam Kızlan Ortaokulunda bulunan öğrencilere “İnsan Hakları” konulu konferans verildi.

MÜFTÜLÜKTEN ÖĞRENCİLERE İNSAN HAKLARI KONFERANSI

Alaçam Müftülüğü İlçe Vaizi Dr. Ferhat Maden'in sunumu ile gerçekleşen programda bilgilendirme yaparak şunları söyledi;   “İnsan, yeryüzündeki bütün varlıklara egemen olsun, yeryüzünde yapıcı bir rol oynasın diye yaratıldı. İnsan olarak dünyaya gelip insan kalmayı başarabilirsek insanlığı kurtarmış oluruz. Zira insanlık ince işçilik ister. Kırmadan, yok etmeden, insafı elden bırakmadan, içimizdeki merhamet adlı çınarı soldurmadan, yaşamımızı sürdürmeliyiz. Bizler "Yerdeki karıncaya bile ulu nazarım var" diyen Yunus'un, " Gölgesinde otur ama ağaç senden incinmesin." diyen ozanların büyüyüp kök saldığı merhamet yurdunda yaşıyoruz. Bu güzel topraklarda sevginin hoşgörünün diğer gamlığın en güzel örneklerini gördük, görmeye de devam ediyoruz. Biz "Yaratılanı sev, Yaradan'dan ötürü" diyen bir şuurun cümle canlara sirayet etmesi için çalışan kadim bir medeniyetin temsilcileriyiz.  Devletimiz  "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın."  şiarıyla bu hedeflere ulaşmak için İnsan Hakları evrensel beyannamesini kabul etmiştir.

Günümüzde dünya ülkelerinde kabul edilen insan hakları 14 asır önce İslam dini tarafından tespit edilmiştir. Dünya tarihinde insan hakları ile ilgili ilk metin Peygamberimizin Veda hutbesidir. Veda hutbesinde peygamber efendimiz bütün insanları muhatap almış ve "Ey insanlar!" diye sözlerine başlamıştır. İslam dinine göre din, dil, ırk, renk, cinsiyet ayrımı yapılmaksızın bütün insanlar eşittir. Batıda ise insan haklarının bugünkü hale gelmesi çok sancılı dönemlerden geçilerek mümkün olmuştur.  Bizler güçlü maarif kadromuzla yavrularımızın sadece akademik anlamda gelişmeleri için değil insanlık onurunu yüceltmeleri için de çalışıyoruz. Bizler riyakarlığa düşmeden, insandan ümidimizi kesmeden, insanı yaşatmaya,  baş tacı etmeye devam edeceğiz. Unutmayalım ki yaralar sağ iken iyileşir. İnanıyorum ki dünyayı bu şiddet sarmalından kurtaracak nesil bizim evlatlarımızdır dedi.

İlçe Vaizi Dr. Ferhat Maden'in sunumu ile gerçekleşen program, Alaçam gençlik koordinatörü Adnan Kaya’nın konu ile ilgili yaptığı bilgi yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyeleri İlçe Vaizi Dr. Ferhat Maden ve Alaçam gençlik koordinatörü Adnan Kaya tarafından takdim edildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI