Advert

YAKAKENT’TE ARAÇLARDA TÜTÜN KONTROLÜ

Yakakent Toplum Sağlığı Merkezi, İlçe Jandarma Komutanlığı ve Tütün Denetim Ekipleri ile müştereken Yol Emniyet ve Kontrol Devriyesi icra edilerek, araçlarda asayiş uygulaması ile birlikte tütün kontrolleri yapıldı.

YAKAKENT’TE ARAÇLARDA TÜTÜN KONTROLÜ

Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı kapsamında belirli periyotlarla vatandaşlarımızın sağlığını korumak ve trafik kazalarını azaltmak amacıyla hususi araçlara, taksilere ve toplu taşıma araçlarına yönelik denetimlerin yapılması öngörülmüş olup; Bu kapsamda Yakakent Toplum Sağlığı Merkezi, İlçe Jandarma Komutanlığı ve Tütün Denetim Ekipleri ile müştereken Yol Emniyet ve Kontrol Devriyesi icra edilerek, araçlarda asayiş uygulaması ile birlikte tütün kontrolleri yapıldı.

Tütün ürünleri, dünyada olduğu gibi ülkemizde de en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı maddelerdir. Aynı zamanda tütün kullanımı önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Tütün kullanımı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından, dünyanın şimdiye kadar karşılaştığı en tehlikeli halk sağlığı tehditlerinden biri olarak tanımlanmakta ve doğum öncesi dönemden başlayarak, insan yaşamının bütün evrelerinde ölüme kadar götüren pek çok sağlık sorununa yol açmaktadır. Sadece tütün ürünü kullananlar değil tütün dumanına maruz kalanlar da aynı şekilde etkilenmektedir.

Tütün ürünü kullanımına bağlı zararlar sadece kullanıcıya yönelik sağlık zararları ile sınırlı olmayıp çoğu zaman kişinin ailesine, çevresine hatta toplumun tamamına yansıyan sağlık, ekonomik, sosyal zararları da beraberinde getirmekte hatta pek çok yangının ve çevre sorunlarının nedeni olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Bağımlılıkla mücadele çalışmalarında temel prensip koruma ve önlemedir. Yürütülen koruyucu önleyici çalışmalarla başta çocuk ve gençler olmak üzere tüm bireylerin tütün ürünü kullanımına başlamalarının önlenmesi temel prensiptir. Tütün kullanımı diğer bağımlılık yapıcı maddelere geçiş açısından bir basamaktır. Tütün ürünü kullanımının önlenmesi ile diğer bağımlılık yapıcı maddelerin kullanımının önüne geçilmesine yönelik en önemli birincil önleme faaliyeti yürütülmüş olacaktır. Konu ile ilgili durdurulan araçlara Yakakent Toplum Sağlığı Merkezi, İlçe Jandarma Komutanlığı ve Tütün Denetim Ekipleri kontroller sırasında vatandaşlara anlatıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI