Advert

BAYANLARA YÖNELİK MAHALLE VE HANE ZİYARETLERİ

Alaçam müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından, İlçe Vaizesi Seval Yılmaz öncülüğünde mahalle ve hane ziyaretleri gerçekleştiriliyor.

BAYANLARA YÖNELİK MAHALLE VE HANE ZİYARETLERİ

Alaçam Müftülüğü bünyesinde kurulan Aile ve Dini Rehberlik Bürosu üyeleri, Gerçekleştirilen programlarda sohbet, Kur’an ziyafeti, Fıkhi konular ile Aile ve Dini Rehberlik Bürosunun çalışmaları hakkında bayanlara yönelik bilgiler veriliyor. Ailenin kurulmasından sağlıklı olarak devam ettirilmesine, sarsıntı yaşayan ailelerin manevi yönden desteklenmesine kadar pek çok konuda vaaz, seminer ve konferans vermekte ve düzenli olarak mahalle ziyaretlerde bulunmaktadırlar.

İlçe Vaizesi Seval Yılmaz aile, toplumun huzurunu ve güvenini tesis eden en değerli kurumdur. Ailenin muhabbet ve merhametten beslenen sağlam temeller üzerinde yükselmesi, dengeli ve sağlıklı bir ilişki ağıma sahip olması, sadece bireyin değil, bir neslin güvencesi anlamına gelmektedir. Değişimin bunaltan bir hızla yaşandığı gürümüzde, toplumun yapı taşı olan ailenin ciddi sorunlarla başa çıkmak zorunda kaldığı bir gerçektir. Sadece ebeveynler değil, çocuklar, gençler hatta dede ve nineler hayatın akışı içerisinde aile sorunlarıyla baş başa kalarak yıpranmaktadır. Bu noktadan hareketle kurulan Aile İrşat ve Rehberlik Büroları, millî ve manevî değerlerimize bağlı bir aile yapısının kurulması ve korunması, aile birlikteliğinin desteklenmesi, sorunların çözümüne katkı sağlanması ve toplumsal bir duyarlılık geliştirilmesi amacıyla hizmet sunmaktadır.

İlçe Vaizesi Seval Yılmaz: Aile, tüm toplumlarda kendine özgün değerleri olan dokunulmaz ve kutsallaştırılan bir olgudur. Nitekim Kur’an aile olmanın fıtri olduğunu beyan etmekle birlikte eşler arasında huzuru sağlayacak ihtiyaçların da fıtrattan olduğunu bildirmektedir. Nikâhla dile getirilen evlenme sözleşmesi, evlenmelerinde hukuken bir sakınca bulunmayan kadın ve erkeğin sürekli bir yaşam ortaklığını tesis etmek amacıyla aralarında birliktelik sağlayan ve bunun için karşılıklı hak ve sorumluklar belirleyen bir bağdır. Kur’an’da bu akit çok ağır sözleşme anlamında “mîsâk-ı ğâlîz” tabiriyle zikir edilmiştir. Nikâhla birliktelik ve hayati sorumluluklar alan bireyler kendilerini haramlardan koruyarak hem nefsi hem de ruhi anlamda mutluluğa ermiş olurlar. Dolayısıyla nikâh bağı ile huzur ve sükûnete eren fertlerin huzur ve mutlu yaşamları kendinden sonraki nesillere hem gelenek-görenek bağlamında hem de manevi olarak emsal olması gerekir Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.” Bir nevi yüce Allah bir evlilik bağı olan nikâh ile eşlere bir düğün hediyesi olarak ruha lütfedilen huzur ve sükûn ile birlikte sevgi ve merhameti de vererek kuluna ikramda bulunur. Nikâh akdi ile çeşitli hak ve sorumluluklara kavuşan eşler, birbirlerinin maddi/fizyolojik ihtiyaçları kadar ruhî/psikolojik yani sevgi, saygı, değer, ilgi, güven gibi manevi ihtiyaçlarını da karşılamaları gerektiren bir sözleşmedir. Nitekim Hz. Peygamber’in “Sorumluluğunda olan aile fertlerini ihmal etmesi, kişiye günah olarak yeter” rivayeti eşler arasındaki aile içi, değer, saygı ve ilgi sorumluluğunun zaruriliğini göstermektedir. Özellikle günümüzde geçmişe nispeten aile içi iletişim ve ilişkileri çevresel faktörlerden aşırı etkilenerek aile yapısına zarar verebilmektedir dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI