Advert

BERAT KANDİLİNDE ELLER SEMAYA AÇILDI

Ramazan ayının habercilerinden üç ayların son kandili şaban ayının 15. gecesi olan mübarek Berat Kandili tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de büyük bir coşku içerisinde kutlandı.

BERAT KANDİLİNDE ELLER SEMAYA AÇILDI

 İlçemizde bulunan tüm camilerde berat kandili kutlama programı düzenlendi. İlçemiz Kubbeli Camii'nde İlçe Müftüsü Orhan Bal Berat Kandili münasebetiyle vaazda bulundu.

06 Mart 2023 Pazartesi günü akşam ve yatsı namazı arasında icra edilen kandil özel programında İlçe Müftüsü Orhan Bal Berat Kandili dolayısıyla vaazda bulundu; “Üç ayların üçüncü kandil gecesi olan Berat Gecesini idrak ve ihya eden her müslüman, Allah Teâlâ’nın Kur’an-ı Kerim’deki; ‘De ki, ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir’ müjdesinin farkına varmalı, Sevgili Peygamberimiz’in (s.a.s.); ‘Allah Teâlâ Hazretleri, Şaban’ın yarısı gecesinde dünya semasına iner ve Kelb kabilesinin koyunlarının tüyünün adedinden daha çok sayıda günahı affeder’ hadis-i şerifinde beyan edildiği şekilde günahları affedilen kişilerin arasına girmeye çalışmalı, özüne dönmeli, tevbe istiğfar etmeli, bağışlama ve bağışlanma duygularını güçlendirmelidir.”

Berat Gecesinin ve üç ayların anlam ve önemine dair vaazında; Cenab-ı Hakk’ın müminler için ihsan ettiği ruhen, fikren ve bedenen toparlanma mevsimi olduğunu hatırlattı. Allah'ın kandillerde bağışlanma ve arınma beklediğini bildirerek, şöyle konuştu: "Mümin, karıncayı bile incitmez ama etrafımıza baktığımızda, İslam dünyasına baktığımızda, Müslümanların bundan ne kadar uzak kaldığını görüyoruz. Müslümanların birbirine karşı ne kadar şefkatsiz, acımasız hale geldiğine hepimiz şahit oluyoruz. Allah'a dost olmaktan uzaklaştık. Bu vesileyle Berat Gecesi'nde milletçe dua edeceğiz. "Allah'ım Türkiye ve Suriye'deki kardeşlerimizin sıkıntısını, musibet ve ızdırabını kaldır. Allah'ım ölenlere rahmet eyle, onlar enkaz altında vefat etti, onları katında şehit olarak kabul et. Allah'ım hasta olanlarına şifa, zayıf olanlara merhamet eyle. Allah'ım aç olanları doyur, yalın ve çıplak olanları giydir. Allah'ım, kendi katından onlara bir veli (koruyucu, sahip) gönder, bize kendi katından bir yardımcı gönder, yeryüzünün neresinde olursa olsun zorda ve darda olan gözü yaşlı bir kardeşimiz varsa duamız onunla birlikte olacak."

Bal: Bu gecenin kurtuluşumuza, manevi arınmamıza ve gönül dünyamızın temizliğine vesile olması elbette en halisane beklentimizdir. Nefis terbiyesine ve kendimizi gözden geçirmeye çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde Berat Kandili’nin bağışlayıcı ve affedici mana ve mesajlarıyla silkinip toparlanmamız lazımdır.

Rabbimizden Üç Aylar’ın bütün İslam âlemine hayırlar getirmesini niyaz ediyoruz. Allahım! Recep ve Şaban ayını bizler için bereketli ve mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI