Advert

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

Alaçam’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü'nün 108. yıldönümü dolayısıyla 18 Mart 2023 Cumartesi günü Saat 10,30’da Cumhuriyet Meydanında Çelek Sunma Programı. Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerin manevi huzurunda 1

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

Alaçam’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü'nün 108. yıldönümü dolayısıyla 18 Mart 2023 Cumartesi günü Saat 10,30’da Cumhuriyet Meydanında Çelek Sunma Programı. Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerin manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

20 Mart 2023 Pazartesi günü Şehit Muhammet Ali Aksu İlk/Ortaokulunda program düzenlendi. Düzenlenen programa Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman, Belediye Başkan Vekili Nurittin Çelebi ve protokol üyeleri, Okul Müdürleri ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi. Program Saygı Duruşu, İstiklal Marşının okunması ile başladı. Ardından Kur’an-ı Kerim Tilavetinin okunmasının akabinde açılış konuşmasını Şehit Muhammet Ali Aksu İlk/Ortaokulu Müdür Yardımcısı ve Sosyal bilgiler Öğretmeni Ersan Yaman yaparak şu ifadeleri kullandı. Bugün burada, Çanakkale zaferini anmak, Çanakkale ruhunu bir nebze hissetmek üzere toplanmış bulunuyoruz. Hepiniz programımıza hoş geldiniz. Milletleri var eden birlik ve beraberliği sağlayan mümtaz anlar vardır. Bazen çok sevinir, bazen çok üzülürüz. Bunlardan biri de 6 Şubatta meydana gelen Kahramanmaraş’ta deprem ve Şanlıurfa’da meydana gelen sel felaketleri bizleri büyük üzüntüye sebep oldu. Hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılarına acil şifalar, yakınlarını kaybedenlere sabır diliyoruz. Büyük Türk milleti atalarından öğrendiği bir ve beraberliğin örneğini bu zor zamanda göstermiştir. İşte bunun gibi şanlı tarihimizin en parlak sayfalarından biride Çanakkale zaferidir.

Tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayan ve yüce Türk milletinin kahraman evlatlarınca verilen bir büyük mücadelenin adıdır. Çanakkale Savaşı Deniz ve kara muharebeleri olmak üzere iki kısma ayrılır. deniz muharebeleri 28 gün; kara muharebeleri ise 261 gün boyunca sürmüştür. Çanakkale Savaşı'nda, 1 metrekareye 6000 mermi düşmüştür. Bu dünya savaşları tarihinin en yüksek oranıdır.

Öyle kolay kazanılan bir mücadele değildir.  250 bin Kınalı kuzunun gül bahçesine girercesine şahadete atıldığı bir yerdir Çanakkale…

Anadan, yârdan, evlattan geçip vatan diye diye can verenlerin kanıyla yazdığı bir destandır Çanakkale. Hakk’ın batılı, birliğin ayrılığı yendiği zor bir imtihandır Çanakkale. Önündeki arkadaşının ölümünü görüp onun düştüğü yere -sadece bir dakika sonra öleceğini bildiği hâl de- geçen ve gözünü kırpmadan vazifeye atılan askerdir, onlar. Ölüme atılan asker! Âkif’in de dediği gibi: “Bedr’in aslanları ancak senin kadar şanlı idi.”

“57. tümen…” nur içinde yatıyorsun şüphesiz. Şahadet şerbetini içmelerine belki de sayılı saatler kala, derede çamaşırlarını yıkayan ve sebebini soran komutanına da: “Allah’ın huzuruna kirli esvap ile mi çıkayım?” diyen bu tümen, imanın ve teslimiyetin insana dönüşmüş şeklidir mutlaka.   Mutafa Kemal Atattürk ‘ün “Ben size savaşmayı değil; ölmeyi emrediyorum” emrini verecek ne başka bir komutan gelmiştir bu dünyaya, ne de bu emre uyacak başka bir millet. Niye geldiklerini bile bilmeyen Anzak erlerine bile yardım elini, uzatmaktan çekinmeyen ve onları da bağrına basan kardeşliğin zaferidir Çanakkale.

Vatan aşkıyla 257 kiloluk bombayı tek başına kaldıran Koca Seyit’in namluya sürdüğü mermi gideceği yeri de biliyordu. Elizabeth Gemisi’ni ikiye ayıran o top Çanakkale Zaferi’nin özetiydi âdeta. Şimdi bizler aynı gücü yüreğimizde hissederek ruhu şad olur şehitlerimizin. Bastığımız toprağın üstünden çok, altında yatanların canlı olduğunu anlarsak kıyamayız bu toprağın tek bir taşına.

Şimdi fark edersek damarlarımızdaki asil kanı neslimiz hür yaşar ebediyen… Yağan yağmurun altında aynı şemsiye ile korunup açan güneşin altında aynı çiçekleri koklarsak “Asım’ın nesli” oluruz ancak…

İlk fırsatta Çanakkale Şehitliğini mutlaka ziyaret etmeliyiz. Oraya gittiğinizde; Bağdat’tan Halep’ten, Bakü’den, Üsküp’ten, Kars’tan, Edirne’den, Kosova’dan, Diyarbakır’dan, Ankara’dan ve yurdun her köşesinden vatan evlatlarının orda omuz omuza savaşıp yan yana yattığına şahitlik edeceksiniz. Üstüne bastığınız ve vatan dediğimiz bu toprağa bakışımız değişecek.

Çanakkale ruhunun hâkim olduğu bir devleti kimse yıkamaz, böyle bir milleti kimse bozamaz. Geliniz, silkinelim. Fatihlerin, Yavuzların, Mustafa Kemaller ‘in, Seyyid Onbaşıların torunları olduğumuzu hatırlayıp, onların bizlere mirası olan bu vatanı sevip canımızdan aziz bilelim. Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale şehitlerini saygı, minnet ve dua ile anıyoruz. Bizler bu duyguları yaşatmak maksadıyla değerli büyüklerimizin katkılarıyla toplanan bağışların tamamı depremzedelere verilmek üzere kermes düzenledik. Ayrıca Çanakkale resim sergi ve Kızılay Kan Merkezinin aracı okul kütüphanesinde kan bağışlarınızı bekliyoruz dedi.

Şehit Mektubunun okunması, Kalbim Çanakkale isimli oratoryonun sunumu, son yoklama adlı gölge oyununun sunumu ile son buldu.

Program sonrası Kızılay’a Kan bağışı, Çanakkale resim sergisi gezilmesi, Kültür varlılarımız sergisinin gezilmesi, Kütüphanenin gezilmesi ve Kermes ile son buldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI