Advert

EĞİTİM BİRSEN İLÇE BAŞKANI BAYRAM BİRCAN’DAN BASIN AÇIKLAMASI

Alaçam Eğitim Bir Sen İlçe Başkanı Bayram Bircan, “Öğretmenlik mesleği daha fazla örselenmesin, şiddete çözüm ötelenmesin” dedi.

EĞİTİM BİRSEN İLÇE BAŞKANI BAYRAM BİRCAN’DAN BASIN AÇIKLAMASI

Ülkemizde ve İlimizde farklı zamanlarda meydana gelen Eğitim Çalışanlarına “ŞİDDET” maalesef sessiz ve derinden çalışanlarımızın karşı karşıya kaldığı bir gerçek.

Bircan, Eğitimciye şiddete dur demek, seslerini yetkililere duyurmak, çözüm bulma iradesini harekete geçirmek için “Gündemimiz net, hedefimiz tektir. Eğitimciler olarak sesimizin duyulmasını, mesajlarımızın alınmasını, şiddete çözümün artık ertelenmemesini, mesleğimizin daha fazla örselenmemesini istiyoruz”

Maalesef bakanlığımız bu gerçekle yüzleşmek ve bu sorunu kökten çözmek yerine yerelde kendi haline bırakmayı tercih ediyor. Oysa Avrupa ve Amerika’da bir eğitim çalışanına uygulanan şiddet sonrası muhatabı 1 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası alabilmekte iken ülkemizde bu fiili yapan kişiler elini kolunu sallaya sallaya içimizde dolaşmaktalar. Yaptığımız çalışma ile 1120 eğitim çalışanımızın verdiği cevaplar sonucu tespitlerimizi ve önerilerimizi basın mensuplarımız aracılığı ile kamuoyu ile paylaştık raporumuzu bakanlığımıza da ulaştıracağız dedi.  İlçe Kaymakamı Fikret Zaman’a ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Resul Özkurt’a çalışma takdim edildi.

☑️Ceza hukukunda yapılacak düzenleme ile şiddet sonrası faile uygulanacak hapis cezası düzenlemesinin yasal hale getirilmesi. Verilecek cezanın caydırıcı olması.

☑️Meslek Kanunu içerisinde Şiddet ile ilgili düzenlemeye yer verilmesi.

☑️Tüm okul ve kurumlarda Güvenlik Personeli bulundurulmalı.

☑️Velilerimiz okullarımıza öğrencilerini okul bahçesinden teslim etmeli okul ve öğretmenler ile güvenlik personelleri aracılığı ile iletişim kurmalı.

☑️ Eğitim Çalışanlarının cep telefonlarının emniyet birimleri ile entegre edilerek acil çağrı sistemi  kurulmalı.

☑️Eğitimin paydaşlarının arasında işbirliğinin artırılması.

☑️Medya eğitim çalışanlarına şiddet mevzusunu gündemde tutmalı, Kamu Spotları ile toplumun dikkati çekilmeli.

☑️ Milli Eğitim Bakanlığımızın Öğretmen Veli ve Yöneticilerimize konferans seminer yoluyla eğitimler vermeli.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI