Advert

UNUTULAN BİR RAMAZANGELENEĞİ: “OSMANLI’DA DİŞ KİRASI”

Yakakent İlçe Müftülüğü tarafından organize edilen iftar programında İlçe Müftülüğü, günümüzde unutulmaya yüz tutmuş bir Osmanlı geleneği olan "Diş Kirası" geleneği yaşatılmaya çalıştı.

UNUTULAN BİR RAMAZANGELENEĞİ: “OSMANLI’DA DİŞ KİRASI”

Programda İmam Hatip Ortaokulu Pansiyonunda kalan öğrenciler ile birlikte iftar sofrasında buluşan Yakakent İlçe Müftüsü Fatih Çakır ve Din Görevlileri hazırladıkları DİŞ KİRASI'nı zarflar içersinde öğrencilere takdim ettiler.

İmam Hatip Ortaokulu Pansiyonunda gerçekleşen programa İlçe Müftüsü Fatih Çakır, ilçe Milli Eğitim Müdürü Adem Şimşek Okul Müdürü İlker Öksüz, din görevlileri ve öğretmenler de katıldı. Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş gelenekler arasında yerini alan diş kirasının ecdada ait güzel ve enteresan bir özellik olduğunu söyleyen Yakakent Müftüsü Fatih Çakır, “Diş kirası tatbikatı ecdadımızın nezihliğini, tevazusunu ve cömertliğini gösteren enteresan bir ananedir. Osmanlılar Ramazan ayında hem evlerinin hem de kalplerinin kapılarını sonuna kadar açıyorlardı. İftar saati kapıyı kim çalmışsa kesinlikle geri çevirmezlerdi. Hem zenginler için hem de ihtiyaç sahipleri için sofralar kurulurdu. İftarın ardından ise ev sahibi, yemeğe gelen misafirlerine diş kirası ismi altında hediyeler sunardı. Ev sahibi misafirlerine, "benim misafirim oldunuz, sevap kazanmam için yol yürüyüp zahmet ettiniz, yemek yerken dişlerinizi gördünüz, bu da sizin dişinizin kirası olsun" demek isterdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI