Advert

İLÇE TAIM MÜDÜRLÜĞÜNDEN BUĞDAY EKİCİLERİNE ÖNEMLİ UYARI

Alaçam İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından bazı tarlalarda görülen sarı pas hastalığı konusunda çiftçileri uyarıyor.

İLÇE TAIM MÜDÜRLÜĞÜNDEN BUĞDAY EKİCİLERİNE ÖNEMLİ UYARI

İlçe tarım müdürlüğü ekipleri, Ülkemizde buğdayda görülen en önemli hastalıklardan biri sarı pas dır. Yaprakların üst yüzeyinde, yaprak kınında, başakta hatta kavuzların içinde bile meydana gelmektedir. Yaprağın üst kısmında makine dikişi gibi sarı püstüller oluşturur.

İlçemizde yapılan kontrollerde özellikle sertifikasız tohum kullanılan tarlalarda sarı pas etmenine rastlanmış olup sarı pasa mağruz kalmış tarlalarda çiftçilerimizin zaman geçirmeden kimyasal mücadele yapmaları gerekmektedir.

İnsan beslenmesinde temel besin maddelerinden biri olan buğday, dünyada en yaygın olarak ekimi yapılan ve üretilen tahıldır. Buğday verimini etkileyen en önemli faktörler arasında hastalıklar gelmektedir. Bu hastalıklar içerisinde buğday verimini olumsuz yönde etkileyen 3 pas türü bulunmaktadır. Bunlar sarı pas, kahverengi pas ve kara pastır. Pas hastalıkları oluşturdukları sporların ve püstüllerin renklerine göre isim almaktadırlar. Ayrıca bu hastalıkların iklim istekleri yönüyle de farklılıklar göstermektedirler. Ülkemizde önemli verim kayıplarına yol açan sarı pas hastalığı özellikle bahar aylarında serin ve nemli koşullarda çok etkili olmaktadır. Sarı pas özellikle buğday ekiminin kışlık ve erken ilkbaharda yapıldığı bölgelerde veya sıcaklıkların düşük olduğu yüksek alanlarda önemlidir. Sarı pas hastalığında enfeksiyon için 0, 11 ve 23 derece sıcaklıklar sırasıyla minimum, optimum ve maksimum sıcaklıklardır. Pas belirtileri en yüksek oranda baharda ve yazın başlarında ortaya çıkarken iklim koşullarının uygun olduğu şartlarda fide döneminde de görülebilmektedir.

Çiftçilerimiz bu hastalığa karşı tedbir almalıdırlar. Bu hastalık rüzgârlar diğer başaklara taşınarak kolayca yayılabilir. Bu yüzden tehlikeli bir hastalıktır. Bulaştığı üründe verim kaybına ve danelerde zayıflamaya neden olur.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI