Advert

2023 YILI HAC EĞİTİM SEMİNERLERİ DÜZENLENDİ

İlçe Müftülüğü tarafından hacca gidecek hacı adaylarına yönelik “2023 Hac Eğitim Semineri” düzenlendi.

2023 YILI HAC EĞİTİM SEMİNERLERİ DÜZENLENDİ

İlçe Müftülüğü toplantı salonunda iki gün süren hac eğitim seminerine Alaçamdan kuraları çıkan 22 hacı adayı katıldı. Seminerin açılış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Orhan Bal; ‘’ İslam'ın beş şartından bir tanesi olan Hac ibadeti, imkânı olan her müslümanın belirlenmiş zaman içinde Kâbe’yi, Arafat, Müzdelife ve Mina’yı ziyaret etmek ve belli bazı dinî görevleri yerine getirmek suretiyle yaptığı ibadeti ifade eder. Sadece bedeni yönden yapılmamakta olup, ayrıca mali yönü de bulunan Hac ibadeti, dilleri, kültürleri, renkleri, ırkları, ülkeleri farklı ancak hedefleri, duyguları ve gayeleri aynı milyonlarca Müslümanın ilahi aşk içerisinde bir araya gelmesi ve birlikte Allah’a yönelmesidir. Burada gerçekleştirdiğimiz Hac eğitim seminerinin faydasını inşallah hac yolculuğu esnasında daha iyi anlayacaksınız. Bu duygular içerisinde bu seminerin faydalı ve hayırlara vesile olmasını, hacı adaylarımızın kutsal topraklara, Beytullah'a sağlık ve afiyet içerisinde ulaşmalarını, hac ve umrelerini makbul ve mebrur bir şekilde eda edip evlerine ve ailelerine sağlık, afiyet ve huzur içerisinde dönebilmelerini Yüce Rabbimden dua ve niyaz ediyorum.” dedi.

Müftü Bal, konuşmasının sonunda hacı adaylarından özellikle ülkemiz, milletimiz ve İslam alemi için özel dua istedi. İki gün süren seminerde, "İbadet Bilinci ve Hac İbadeti", "Hac Yolculuğuna Çıkmadan Maddi ve Manevi Hazırlık", "Ana Hatlarıyla Hac ve Umre Menasiki", "Hacda Bulunan Hikmetler", "Hz. Peygamber [s.a.v], Mescid-i Nebevî ve Medine" konulu sunumların ardından Alaçam Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Uzmanı tarafından da "Temel Sağlık Bilgileri" konulu seminerler gerçekleştirildi.

Seminer sonrası İlçe Müftülüğü tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla hacca gidecek vatandaşlara valiz, omuz çantası, Kur’an-ı Kerim ve Meali, ilmihal ile hacda yapılacak dualarla ilgili kitap ve hac rehberi hediye edildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI