Advert

ALAÇAM'DA İSTANBUL'UN FETHİ KUTLANDI

Alaçam Osman Tural İmam Hatip Ortaokulu tarafından hazırlanan, İstanbul'un Fethi'nin 570. yıl dönümü düzenlenen etkinlikle kutlandı.

ALAÇAM'DA İSTANBUL'UN FETHİ KUTLANDI

Alaçam Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü konferans salonunda yapılan programa saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlandı. Daha sonra okulun öğrencisi tarafından Kur'anı Kerim tilaveti okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Osman Tural İmam Hatip Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Necla Elibol yaparak şunları söyledi: Tarihin altın sayfalarında yer alan önemli hadiselerin en önemlilerinden birisi de şüphesiz İstanbul’un Fethi olayıdır. Her sözü ve  haberi doğru olan Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.), yüzyıllar sonra meydana gelecek tarihi olaylara ışık tutmuş ve İstanbul’un fethedileceğini haber vererek şöyle buyurmuştur: “İstanbul (Kostantiniyye) elbette fetholunacaktır. O’nu fetheden komutan ne güzel komutan ve onun askeri de ne güzel askerdir.”

Kalpleri fetih aşkıyla yakan bu ilahi çağrıya nail olmak isteyen pek çok komutan, İstanbul’u fethetmek için seferler tertip etmiştir.  22 yaşındaki 2. Mehmed, Peygamberimizin “O ne güzel komutandır” müjdesine nail olarak, bundan 565 yıl önce 29 Mayıs 1453 tarihinde kendini “Fatih”, Kostantiniyye’yi de “İstanbul” yapmıştır.

Molla Gürânî, Molla Hüsrev ve Akşemseddin gibi ulemadan feyz alan ve böylece kalbi imanla ve azimle dolan, tarihin ender gördüğü liderlerden biri olan bu genç hükümdar; çağ açıp kapayacak olan dev toplar döktürmüş, Bizans’a boğazdan gelecek yardımı önlemek için Rumeli Hisarı’nı yaptırmış, gemileri  Dolmabahçe sırtlarından kızaklarda yürüterek Haliç’e indirmiş, surların altına tüneller açtırmış ve yine surların dibine kadar yanaşabilen tekerlekli kuleler inşa ettirmişti.

6 Nisan 1453 Cuma gününü  İstanbul, karadan ve denizden kuşatıldı. 53 günlük bir kuşatmadan sonra 29 Mayıs 1453 Salı sabahı tan yeri ağarırken sabah namazından sonra okunan Fetih suresi huşu içinde dinlendi. Fatih Sultan Mehmed ordunun ön saflarında yer alarak askerin maneviyatını kuvvetlendiriyor, nur yüzlü büyük alim Akşemseddin Hazretleri de, başı açık bir şekilde secdeye varmış dua ediyordu. Henüz güneş doğmamıştı ki hücum başladı. Fatih’in yaptırdığı Şahi adı verilen topların surlarda açtığı gediklerden askerlerimiz İstanbul’a girdiler. Gönlü şehit olma arzusu ile dolu  Ulubatlı Hasan, sancağı surların üstüne dikti, arkasından gelen 30 neferle birlikte tekbir getirerek şehit oldular. Fakat sancağı yere düşürmediler. Artık İstanbul alınmış, güneş bir başka doğmuştu. Ordu, açılan gediklerden, mehter sesinin verdiği huzur ve heyecanla surların içine dalıyor, kale burçlarında artık Türk sancakları dalgalanıyordu.

29 Mayıs 1453 tarihinde İstanbul’un fethedilmesiyle, orta çağ kapanmış ve yeni bir çağ açılmıştır.  Bu fethe, türk tarihinin en müstesna olayı olarak kabul edilerek de, Feth-i Mübin denilmiştir. İstanbul’un fethi, siyasi yönden ve neticeleri bakımından dünya tarihine kesin ve silinmez damgasını vurmuş bir zaferdir.

Bu vesile ile, İstanbul’u bize bahşeden büyük Türk hakanı Fatih Sultan Mehmed’i ve onun kahraman ordusunu minnetle anıyor, bu güzel vatan için canlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle ve şükranla yad ediyoruz dedi.

Program İstiklal ve Fethi ile ilgili slayt gösteriler, Öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten kompozisyonlar, şiirler okundu, Okul öğrencilerinden oluşan koro tarafından eserlerin seslendirilmesi ile devam etti. Program, okulda İstanbul'un Fethi Haftası etkinlikleri içerisinde yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verilmesi ile sona buldu.

Programa Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman, Belediye Başkan İlyas Acar, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yaşar Görmez, İlçe Emniyet Müdürü Erol Can Keskin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Resul Özkurt, İlçe Müftüsü Orhan Bal, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI