Advert

VALİ DAĞLI AÇIKLADI! SAMSUN’DA HAKSIZ KAZANÇ ELDE EDEN 117 İŞLETMEYE CEZA

Atakum Sahil Şeridi, Adnan Menderes Bulvarı Üzerinde Faaliyet Gösteren Büfe ve İşletmeler ile İlimiz Genelindeki Otomotiv Sektörü Ticaret İl Müdürlüğümüzce Mercek Altına Alındı.

VALİ DAĞLI AÇIKLADI! SAMSUN’DA HAKSIZ KAZANÇ ELDE EDEN 117 İŞLETMEYE CEZA

Samsun Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü tarafından, sektörlerde oluşturulmak istenen arz talep dengesizliği ile birlikte, haksız kazanç sağlama girişimleri ve haksız ticari uygulamalar yakinen takip edilerek, tüketicilerimizin mağduriyet yaşayabileceği fiilleri önlemeye yönelik denetimler ilimiz genelinde tam bir kararlılıkla devam etmektedir.

Ticaret İl Müdürlüğümüz tarafından Atakum sahil şeridi, Adnan Menderes Bulvarı üzerinde bulunan büfe ve işletmeler de Fiyat Etiketi Yönetmeliğine uygun fiyat etiketi bulundurup bulundurmadıkları, fiyat tarifeleri ile menü ve içeriklerinin mevzuata uygun olup olmadıkları yönlerinden denetlenmiş ve mevzuata aykırı hareket eden işletmeler hakkında idari yaptırım uygulanmıştır.

01.01.2024 tarihine kadar uzatılan ‘6 ay-6 bin kilometre pazarlama ve satış kısıtlamasına göre ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki belgesiyle satış yapanların yanı sıra, bir takvim yılı içinde yetki belgesiz 3 ve üzeri ikinci el motorlu kara taşıtı satışı yapan tüm gerçek ve tüzel kişilerin düzenlemeye aykırı satışları noterlikler nezdinde engellenmektedir. Bunun yanında Ticaret Bakanlığımız tarafından İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişikliğe gidilerek, ikinci el motorlu kara taşıtlarının üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanmasına 1 Ocak 2024 tarihine kadar kısıtlama getirilmiştir. Bu düzenlemeye aykırı her bir ilan başına 300 bin TL’ye kadar idari para cezası uygulanabilecek olup, bu hususlar ciddiyetle takip edilecek ve denetimler kararlılıkla sürdürülecektir.

Denetimlerle ilgili yaptığı değerlendirmede; gerçek ve tüzel kişilerin ikinci el motorlu kara taşıtı satış kayıtlarının Ticaret İl Müdürlüğümüz tarafından mercek altına alındığını belirten Valimiz Sayın Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “2023 yılı içinde yetki belgesi olmadan, 3’ten fazla ikinci el motorlu kara taşıtı satışı yapan bireysel ve kurumsal satıcılar tespit edilmiştir. Bu satıcılardan söz konusu satışlarına ilişkin savunmaları alındıktan sonra, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunca idari para cezası uygulanacaktır. Bununla birlikte, Fiyat Etiketi Yönetmeliği kapsamında 2023 yılında 387 işletmede 1.311 ürünle ilgili olarak denetim gerçekleştirilmiş ve ilimiz genelindeki bu  denetimler sonucunda 117 işletmeye 224 ürünle ilgili idari para cezası uygulanmıştır. Bu konulardaki denetimlerin aralıksız sürdürüleceğini bir kez daha hatırlatarak, işletmeleri daha ağır idari para cezaları ile karşı karşıya kalmamaları için dikkatli olmaya davet ediyorum.” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI