Advert

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

Alaçam Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan Tören, Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla program devam etti.

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

Cumhuriyet Meydanında yapılan törene, İlçe Kaymakamı Fatih Kayabaşı, Belediye Başkanı İlyas Acar İlçe Emniyet Müdürü Ramazan Aktaş, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Yasar Görmez, İlçe Milli Eğitim Müdürü Resul Özkurt, gaziler, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, siyasi parti başkan ve temsilcileri, Okul Müdürleri öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

                Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan Törende Kıbrıs Gazisi Raif Karatepe günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şunları söyledi; 19 Eylül Gaziler günü, bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların vatan olmasına ve devletimizin bekası uğruna canlarını gurur ve şerefle hatırlandığı ve anıldığı bir gündür dedi.

                19 Eylül Kurtuluş Savaşı'nda, Kore'de, Kıbrıs'ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyetinin rejimi, Üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğruna vatan hainlerine, terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucuları ve 15 Temmuz'da meydana gelen hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm mamül ve gazilerin şeref günüdür.

                Türk'ün Anadolu'daki 1.000 yıllık varlığını sona erdirmek isteyen emperyalıst güçler, 1. Dünya Savaşı sonunda ülkemizi dört bir yandan işgal ettiler. Bu işgal ile yetinmeyip vatanımızı parçalamayı amaçlayan Sevr Anlaşması milletimize zorla kabul ettirmek üzere yunan ordusunu 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir'den çıkardılar.

                Başkomutan Mustafa Atatürk'ün önderliğinde Türk Ordusu Yunan Ordusunu Polatlı yakınlarında Sakarya'da 22 gün 22 gece süren Dünya'nın en uzun ve en kanlı meydan muhaberesinde yenerek bozguna uğrattı. Çareyi kaçmakta bulan Yunan ordusu bir büre sonra Dumlupınar'da aynı akıbete uğratılarak 9 Eylül 1922'de topraklarımızdan tamamen atıldı, böylece Yunanların küçük hayalleri Eğe'nin serin sularında son buldu.

                "Yüce Türk milletinin bağrından çıkmış, şanlı ve şerefli Türk ordusu dün olduğu gibi bugün ve yarın da vatanımızın bölünmez bütünlüğünün sigortası, Hürriyet ve Bağımsızlığımızın en büyük güvencesi ve dayanağıdır. İnanıyoruz ki kan dökülerek Vatan olan bu topraklar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ölürsem şehit kalırsam gazi anlayışıdır" şeklinde konuşarak duygularını dile getirdi.

                Alaçam Şehit Kadir Kara Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından günü önlem ve önemine dair şiirler okudu.

                Cumhuriyet Meydanında yapılan 19 Eylül Gaziler günü programı Alaçam Öğretmenevi ASO Müdürlüğünde ikramlar ile devam etti. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI