Advert

AHİLİK HAFTASI KUTLANDI

Alaçam Şehit Erdal Bolat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Alaçam Esnaf ve Sanatkarlar Odası, tarafından Ahilik Haftası etkinliği düzenlendi.

AHİLİK HAFTASI KUTLANDI

Alaçam Şehit Erdal Bolat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Alaçam Esnaf  ve Sanatkarlar Odası, tarafından düzenlenen programa İlçe Kaymakamı Fatih Kayabaşı, Belediye Başkanı İlyas Acar, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Yaşar Görmez, İlçe Emniyet Müdürü Ramazan Aktaş, Samsun Ticaret İl Müdürü Kürşat Turpşu, Siyasi Parti temsilcileri, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.

                Alaçam Şehit Erdal Bolat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen program Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Okul Öğretmeni tarafından ahilik duası edildi. Açılış konuşmasını Alaçam Şehit Erdal Bolat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Eyüp Güler yaptı. Güler Konuşmasında Ahi Evran-ı Veli’nin “Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir, ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir” anlayışı çerçevesinde esnaf teşkilatlanması olan Ahilik müessesesini kurulduğunu belirterek, Ahiliğin, üretim ve alışverişi bir kar sağlama faaliyetinden öte bir maneviyat imtihanı olarak gördüğünü vurguladı. Ahilik kültürü ve felsefesinin; insanı esas alan, insanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde; dürüstlük, güvenirlilik, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkelerini esas aldığını belirten Füler,: “Bu insani değerler de toplum tarafından bir yaşam tarzı olarak kabul edilmiştir dedi.

                Esnaf Odası Başkanı Vedat Özyılmaz konuşmasında, Ahilik Ahlakın özü, değerlerimizi kuşanmak ve bir kardeşlik köprüsüdür. Güzel Ahlakın olduğu yerde kardeşlik, eşitlik, özgürlük, sevgi, hak ve adalet vardır.

                Ahilik, günümüzde esnaf ve sanatkarların oluşturduğu kurumlardır. Ahilik insana değer veren dayanışmayı ve adaleti amaçlayan sevgi, bilgi, dostluk gibi değerlere önem vermektir. Ahilik Bayramının ülke geneline yayılması ve "Ahilik Kültürü Haftası" adı altında kutlanması amacıyla 1988 yılında hazırlanan Yönetmelik esas alınarak bu anlamlı günün 36.si kutlanmaktadır.

                İlçemizde yaklaşık 850 Esnaf ve Sanatkar bulunmakta olup, bunlardan 300'e yakın Sanatkar Esnafımız yanlarında çalışan kalfa ve çıraklarla beraber 600 kişilik bir sanatkar grubu faaliyet göstermektedirler. Daha önceki yıllarda seçmiş olduğumuz AHİ Ustalarımız kervanına bu yılda değişik meslek dallarında halen mesleklerini devam ettiren 2 ustamızı ve en genç 1 ustamızı bu yılki AHİLERİMİZ olarak seçmiş bulunmaktayız.

                AHİ USTALARIMIZ, Mehmet Aydoğdu Bakırcı - Esnaf Koop. ve Sanayi sitesi Bşk, Nihat Yaman Demirci, Gökhan Acar Marangoz  En genç sanatkar esnafımız olarak mesleğine devam etmektedir. AHİ Evran Veli'yi ve vefat etmiş olan Esnaf ve Sanatkarlarımızı rahmetle minnetle anıyorum.

                İlçemizde Alaçam Kaymakamlığımız, Belediye Başkanlığı, Şehit Erdal Bolat Anadolu Lisesi, Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak 7.incisini kutlamakta olduğumuz AHİLİK KÜLTÜR HAFTASI VE ESNAF BAYRAMI'nın hepinize hayırlı olmasını diliyorum dedi.

                      BAŞKAN ÖZYILAZ,  SÖZLERİME AHİ EVRAN'IN AHİLİK NASİHATI İLE SON VERD

                Harama bakma, haram yeme, haram içme, Doğru, sabırlı, dayanıklı ol, yalan söyleme, Büyüklerinden önce söze başlama, kimseyi kandırma, kanaatkar ol, Dünya malına tamah etme, yalnış ölçme, eksik tartma, kuvvetli ve üstün durumda iken affetmesini, hiddetliyken yumuşak davranmasını bil ve kendin muhtaçken bile başkalarına verecek kadar cömert ol.

                Samsun Ticaret İl Müdürü Kürşat Turpşu, “Yaklaşık 800 yıl önce Kırşehir, Kayseri, Konya bölgelerinde başlayıp, Muğla dahil Anadolu’nun her yerine yayılan Ahilik en kısa ifadeyle, ticaretin güzel ahlakla buluşmasıdır. Bugün bile değerinden hiçbir şey kaybetmeyen ahiliğin nasihatleri, kuralları en büyük zenginliklerimizdendir. Esnafımız, tüccarımız, sanayicimiz ve devlet yöneticileri olarak bizler bu zenginliği çağımızın şartlarında da korumakla görevliyiz” dedi.

                Belediye Başkanı İlyas Acar konuşmasında, Ahilik düsturlarını esnaf ve sanatkârlar başta olmak üzere vatandaşa hizmet sunan her kurumun kendine rehber edinmesi gerektiğini belirtti. Bu duygu ve düşüncelerle Esnaf Bayramınızı ve Ahilik Haftasını kutlar.  İşinizin hayırlı, kazancınızın bereketli olmasını dilerim.” Diyerek konuşmasını tamamladı. 

                İlçe Kaymakamı Fatih Kayabaşı konuşmasında, “Ahilik kardeşlikten gelen, ticarette usta-çırak ilişkisini esas alan, ancak tasavvufi bir yönü olan, esnafın ahlaklısını tarif eden bir gelenektir. Müslüman ahalinin Anadolu’da şehirleşmesiyle birlikte ahilik kültürü de gelişmiştir. Esnaf arasında birlik, beraberlik dayanışma gerektiriyor. Ahilik esnafın her müşterisine misafir gözüyle bakmasını gerektiriyor. Ahilik kültürünün egemen olduğu bir toplumda esnaf için zabıtaya gerek yoktur. Ahilik, esnafın sabah duayla işe başlayıp akşam şükürle işyerini kapatmasını ahlakını gerektiriyor. Meslek odalarımız kendi üyelerini ahilik bilinciyle yetiştirmesini istiyoruz. Bu kültürün usta çırak ilişkisiyle yapılmasını istiyoruz. Bu vesile ile esnafımızın Ahilik Haftasını kutluyor bereketli kazançlar diliyorum.” dedi.

                Program bu yılki ahilerin geçmişi ile ilgili biyografilerinin okunması, şet kuşatması ve plaket töreni Program sonunda katılımcılara ve öğrencilere ahilik pilavı dağıtımı ile son buldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI