Advert

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Alaçam İlçe Müftülüğü tarafından Mevlid-i Nebi, Camiler ve Din Görevlileri Haftası Nedeniyle Konferans düzenlendi.

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Diyanet İşleri Başkanlığı her yıl Mevlid-i Nebi ve Camiler ve Din Görevlileri Haftasında bir konu belirleyerek farkındalık oluşturmayı ve belirlenen konunun daha iyi anlaşılması için programlar yapmayı amaçlamaktadır. 2023 yılı Mevlid-i Nebi ve Camiler ve Din Görevlileri Haftası konusu "Peygamberimiz, İman ve İstikamet" olarak belirlenmiş İlçe Müftülüğü tarafından bu konu çerçevesinde konferans düzenlendi.

                Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda gerçekleştirilen program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan sinevizyon gösterisinin ardından, Açılış konuşmasında İlçe Müftüsü Orhan Bal, “ İnsanlığın en karanlık çağlarına bir güneş gibi doğup bütün Dünya’ya hak ve adaleti, hürriyet ve eşitliği, insan onuruna yakışan yaşama biçimini öğreterek insanlığın gönüllerine kazıyan Yüce Peygamberimizin Dünyayı teşriflerinin yıl dönümünün manevi huzurunu yaşıyoruz.’’ ifadelerini kullanarak davetlilerin Mevlid-i Nebi Haftasını tebrik etti.

                Alaçam Kaymakamı Fatih Kayabaşı'da konuşmasında, “Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından bu yıl "Peygamberimiz, İman ve İstikamet" teması ile kutlanan Mevlid-i Nebi Haftası ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın açılış programında siz değerli müftülük çalışanlarımız, din görevlilerimiz ve kıymetli hazirunla bir arada bulunmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bu vesileyle haftanızı en içten dileklerimle kutluyorum dedi. Programın hazırlanmasında İlçe Müftüsü Orhan Bal'a ve emeği geçenlere teşekkür etti.

                O.M.Ü İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Şahin'in "Peygamberimiz, İman ve İstikamet" konulu konferansıyla devam etti. Şahin konuşmasında, İstikamet üzere olmanın imanı ibadete ve güzel ahlaka dönüştürmekle mümkün olduğunu anlatan Şahin, "İstikamet, kişinin imanla Allah'ın emniyetine sığınmasıdır. İman, hayatımızı anlamlandıran en yüce değer, bütün bir benliği ve varlığı kapsayan en temel disiplindir. İman etmekle kişi kendi varlığına, bütün var oluşa, hayata, ölüm ve sonrasının anlamına ilişkin sorulara cevaplar bulur. İman, insan olma şerefini kul olma bahtiyarlığı ile bütünleştirir. İnsana dünyada yaratılış gayesine uygun bir yaşama bilinci aşılar, onun davranışlarını şekillendirir, fikir ve kararlarına yön verir." diye konuştu.

                Halk Eğitimi Merkezi konferans salonunda gerçekleştirilen Mevlid-i Nebi ve Camiler ve Din Görevlileri Haftası programına, Alaçam Kaymakamı Fatih Kayabaşı, İlçe Emniyet Müdürü Ramazan Aktaş, İlçe Müftüsü Orhan Bal, Yakakent Müftüsü Fatih Çakır, İlçe Milli Eğitim Müdürü Resul Özkurt, İlçe Vaizi, Daire Amirleri, Din Görevlileri, Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Bedir, Alaçam Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat Özyılmaz ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI