Advert

YAKAKENT'TE MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANDI

Yakakent İlçe Müftülüğü tarafından 2023 yılı Mevlid-i Nebi Haftası ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında "Peygamber, İman ve İstikamet" temasıyla program düzenlendi.

YAKAKENT'TE MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANDI

 Programın Saygı Duruşu ve istiklal marşının okunması, Yakakent Müftülüğü  İmam Hatibi tarafından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda açılış konuşmasında Yakakent İlçe Müftüsü Fatih Çakır'ın anlamlı ve duygu yüklü konuşmasıyla gerçekleşti. Çakı, bu özel günün anlam ve önemini vurgulayarak, toplumun birlik, beraberlik ve sevgi içerisinde olmasının önemine değindi. “Hz. Peygamber, İman ve İstikamet olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti. Peygamber sevgisinin toplumumuzda ayrı bir yer tuttuğunu ifade ederek “Her yıl bir konuyu ana tema olarak işlemekteyiz. Bu yıl ‘Hz. Peygamber İman ve İstikamet’ konusu seçilmiştir. İstikamet O’nun bize bıraktığı hayata dair ahlaki bir duruşların başında gelir. Niyetimizde, sözümüzde ve fiilimizde istikamet sahibi olmak, aldatmamak temel şiarımızdır. Özellikle neslimize öğreteceğimiz ahlaki duruşlardan birisi de hiş şüphesiz ki istikamettir” dedi.

                Konuşmacı olarak katılan OMÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Osman Şahin günün anlam ve önemine dair konuşmasında şunları söyledi:  “Hz. Peygamber, İman ve İstikamet” konulu sunumuyla önemli mesajlar verdi. Hz. Peygamber ve sahabe hayatından tabloların anlatımı ve güncel hayatımızın karşılaştırması konusundaki mesajlarını sunarak, dinleyicilerin dikkatlerini çekti ve imanlarımızın ve istikamet sahibi olma konusundaki prensiplerin, hassasiyetlerimizin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Asrımızda her türlü saldırıya maruz kalan Kur’an ve Hz. Peygamberin örnekliğine sahip çıkmak adına bugün dünden çok daha fazla onun yaşantısına olan ihtiyacımızı hatırlatarak, önemli tavsiyelerde bulundu. “Peygamber sevgisi bizim toplumuzda ayrı bir yer tutar. O’na olan sevgimizin bir nişanesi olarak çocuklarımıza verdiğimiz isimlerde, askerlerimize verdiğimiz Mehmetçik unvanına kadar her daim okuduğumuz ve dinlediğimiz  Mevlid-i manzum eserden atasözlerimize kadar hayatımızın içinde yer almıştır. 

                O’nun bize bırakmış olduğu kutlu miras, sireti, Kur’an-ı Kerim’den sonra bize hayat veren ikinci kaynağımızdır. Hem Kur’an-ı Kerim hem de kendisi içinde bulunduğu toplumu inşa ederken mübarek ifadelerinde özellikle ahlaki değerlere dikkat çekmiştir. Hz. Aişe’nin ifadesiyle O’nun ahlakı Kur’an-ı Kerim’in kendisidir. 

                Her yıl bir konuyu ana tema olarak işlemekteyiz. Bu yıl ‘Hz. Peygamber İman ve İstikamet’ konusu seçilmiştir. İstikamet O’nun bize bıraktığı hayata dair ahlaki bir duruşların başında gelir. Niyetimizde, sözümüzde ve fiilimizde istikamet sahibi olmak, aldatmamak temel şiarımızdır.Özellikle neslimize öğreteceğimiz ahlaki duruşlardan birisi de hiş şüphesiz ki istikamettir” dedi. 
Camilerin birliğin sembolü olan yegane mekanlar olduğunu kaydeden Müftü Kabukçu, “Ve Efendimizin bize miras bıraktığı bir müessesedir. 15 Temmuz gibi istiklal ve istikbalimiz kast edildiğinde okunan ezan ve selalar ile toplandık, salgın döneminde de başta sağlık çalışanları ile toplumun yanında ve hizmetinde olduk. 

                Programa Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, Belediye Meclis üyeleri, Siyasi Parti temsilcileri, İmamlar ve vatandaşlar katıldı. Yakakent Müftüsü Fatih Çakır, Konuşmacı olarak katılan OMÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Osman Şahin'e teşekkür belgesi vererek program son buldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI