Advert

MÜFTÜLÜKTEN PANSİYONDA KALAN ÖĞRENCİLERE GENÇLİK İMAN VE İSTİKAMET KONULU SOHBET

Şehit Kadir Kara Anadolu İmam-Hatip Lisesi Öğrenci Pansiyonu'nda gençlerle Mavlid-i Nebi ve Camiler ve Din Görevlileri Haftası Programı İcra Edildi.

MÜFTÜLÜKTEN PANSİYONDA KALAN ÖĞRENCİLERE GENÇLİK İMAN VE İSTİKAMET KONULU SOHBET

Çok sayıda öğrencinin katıldığı programa Alaçam İlçe Müftülüğü'nden Vaiz Latif Ozan, Din Hizmetleri Uzmanı Sedat Hamurcu, Manevi Danışmanlar Çetin Yeşilyurt ve Yasin Karataş, Çarşı Cami Din Görevlisi Erol Zompur ve İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Sefa Ovalı katıldı.

                Aşrı Şerif okunmasıyla başlayan program vaiz Latif Ozan'ın sohbetinde Yüce dinimiz İslam’ın en temel gayesi; erdemli birey, faziletli toplum ve huzurlu bir dünya inşa etmektir. Allah’ın vahiy ve peygamberler vasıtasıyla vazettiği bütün hükümler, gönderdiği bütün değerler, bu idealin gerçekleşmesine matuftur. Bu yolda olmanın en önemli göstergesi de iman ve istikamettir dedi.

                Vaiz Latif Ozan coşkulu ve etkili sohbetinde Peygamberimiz, Gençlik, İman ve İstikamet konularından bahsederek şunları söyledi: İstikamet Kur’an ve sünnet ilkeleri doğrultusunda asil bir duruşa karşılık gelmektedir. Bu yönüyle kuşatıcı bir kavram olan istikamet, imanla Allah’ın emniyetine sığınmak, imanı ibadete ve güzel ahlaka dönüştürmek, fıtrata uygun olmayan ve yaratılış gayesinden uzaklaştıran her türlü söz ve davranışı terk etmek anlamını içermektedir. Bir başka ifadeyle istikamet, söz, düşünce, tutum ve davranışların, “Öyle ise emrolunduğun gibi dosdoğru ol…” (Hud, 11/112.) ilahi fermanı doğrultusunda karar ve anlam bulmasıdır. Anlamını yitirmiş bir hayatın, varoluş amacından sapmalar barındırdığı aşikârdır. Zira hayatı anlamlı kılan değerler, insanın varoluş gayesi ekseninde şekillenmektedir dedi.

                Bu idealin bir tezahürü olarak Mevlid-i Nebi, Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle bu yıl “Peygamberimiz, İman ve İstikamet” konusunu faaliyet teması olarak belirledik. Hafta boyunca gerçekleştireceğimiz faaliyetlerle söz konusu tema ekseninde Resûl-i Ekrem’in (sas), vahyin inşa ettiği hayatını ve ahlakını tanımaya, anlamaya çalışacağız. Zira onun hayatı, zihnimizi ve kalbimizi besleyecek devasa bir hazine; ahlakı ise tavır ve davranışlarımızı bezeyecek eşsiz bir numunedir dedi.

Din Hizmetleri Uzmanı Sedat Hamurcu'nun duasının ardından yapılan ikramlar ile program sona erdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI