Advert

ÖĞRENCİLERE "PEYGAMBERİMİZ, İMAN VE İSTİKAMET" KONULU KONFERANS

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl “Mevlid-i Nebi, Camiler ve Din Görevlileri Haftası” gibi vesileler ile önemli konuları kamuoyunun gündemine taşımaktadır.

ÖĞRENCİLERE

Hafta vesilesiyle Şehit Muhammet Ali Aksu İlk/Ortaokulunda ve Karahüseyinli İlk/Ortaokulunda düzenlenen programın konusu “Peygamberimiz, İman ve İstikamet” olarak belirlenmiştir. Gençlik Merkezi ve KYK Manevi Danışmanların gayretleriyle hazırlanan program doğrultusunda "Peygamberimiz, İman ve İstikamet" konusunda İlçe Vaizi ve Din Hizmetleri Uzmanı tarafından gençlere konferans verildi.

                        İlçe Vaizi konuşmasında; Yüce dinimiz İslam’ın gayesi, erdemli birey, faziletli toplum ve huzurlu bir dünya inşa etmektir. Bu gayeye uygun bir hayatın en önemli göstergesi de iman ve istikamettir. Ne var ki bugün inancın itibarsızlaştırıldığı, istikametin örselendiği ve dünyevi menfaati yegane hedef kılan yaklaşımların teşvik edildiği bir çağa tanıklık ediyoruz. İstikamet üzere olmak imanı hayat kılmakla, imanı ibadete ve güzel ahlaka dönüştürmekle mümkündür. Bu noktada yapılması gereken, bizleri zaafa sürükleyen etkenlere karşı iman bilincimizi güçlendirmek ve Cenab-ı Hak’la doğrudan ve güvenli bir bağlılığı her daim diri tutmaktır.

                İman, hayatımızı anlamlandıran en yüce değer, bütün bir benliği ve varlığı kapsayan en temel disiplindir. Yüce Rabbimiz, insanoğlunu yaratılmışların en şereflisi ve yeryüzünün halifesi kılmış, ona yeryüzünü imar edecek, ahiretini de ebedi cennet kılacak akıl ve irade vermiştir. Gönderdiği elçileri, indirdiği kitapları, hakkın ve hakikatin rehberliğinde dosdoğru yolu göstermiştir. İslam, bu yolu Müslümana bir hedef olarak sunmuş, Kur’an bizi bu yola çağırmış, Peygamberimiz bu yol üzere bize rehberlik etmiştir. Bugün, inanç zayıflığına hatta inançsızlığa düçar olmuş insanlara yardım edeceksek bunu Peygamberimizin davet metodunu örnek alıp onun eşsiz ahlakını kuşanarak sağlayabiliriz. İşte bu yol, sırat-ı müstakimdir. Hayatı bu doğrultuda tanzim etmek, bu yolda istikrarlı bir şekilde yürümek ise istikamettir.

                Rotasını imanın tayin ettiği istikamet ise Kur’an ve sünnet ilkeleri doğrultusunda asil bir duruşa karşılık gelmektedir. Bu yönüyle kuşatıcı bir kavram olan istikamet, insanın iman, ibadet ve güzel ahlak eksenindeki kulluk yolculuğunun izdüşümüdür. Bir başka ifadeyle istikamet, söz, düşünce, tutum ve davranışların, “Öyle ise emrolunduğun gibi dosdoğru ol…” ilahi fermanı doğrultusunda karar bulması ve istikrara kavuşmasıdır dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI