Advert

ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİ TEFSİR PROGRAMINDA BULUŞTU

Alaçam Gençlik Merkezi Manevi Danışmanı Yasin Karataş tarafından üniversiteli gençlerle Gençlik Merkezinde tefsir dersi verildi.

ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİ TEFSİR PROGRAMINDA BULUŞTU

TÜGVA Alaçam İlçe Temsilciliği Tarafından Gençlik Merkezinde Koordine edilen programda desek daha güzel olur tarafından üniversiteli gençlerle Tefsir, hadis, fıkıh, kelam gibi ilimlerin tarih ve ana kavramlarının genel ve bütünsel bir bakış açısıyla değerlendirilmesi planlanan "Klasik İslami İlimlerin Doğuşu" dersine, "Nass-Vakıa ilişkisi" konusuyla başlandı. tarafından üniversiteli gençlerle Tefsir, hadis, fıkıh, kelam gibi ilimlerin tarih ve ana kavramlarının genel ve bütünsel bir bakış açısıyla değerlendirilmesi planlanan "Klasik İslami İlimlerin Doğuşu" dersine, "Nass-Vakıa ilişkisi" konusuyla başlandı.

                Derste Allah-insan-alem ilişkisine dair doğru bir tasavvurun Allah Rasulü'nün hayatın içindeki örnekliğiyle oluştuğu, O'nun ahirete irtihali ile doğan boşluğun doldurulmaya çalışılmasının "İslami ilimleri" ortaya çıkardığı anlatıldı.

                Gençlik Hizmetlerinde düzenlenen tefsir dersinde, modern ideolojilerin nasıl bir siyasal ve toplumsal bağlamda ortaya çıktığı anlatılmaya çalışıldı. Her şeyden önce tarihte anlatılan neden-sonuç ilişkilerinin mutlak olmadığını belirten konuşmacı tarihi zaman içinde birçok sonucun nedeninin revize edildiğini hatırlatıldı. Derste yalnızca genel kabul gören bilgilere veya rakip halde olan alternatif tarih yorumlarına bakılacağı söylendi. "Bilim Devrimi", Newton fiziği ve mekanik evren anlayışıyla insanın doğa ve Tanrı ile olan geleneksel ilişkisinin değiştiği iddia edildi. Daha sonra Aydınlanma düşüncesi ve Comte'cu pozitivist yöntem ile insanın kendini farklı bir pozisyonda konumlandırdığı savunuldu. Bütün bu süreçler sonucunda insan merkezli (hümanist veya antropomorfik) düşünme tarzının düşünce alanında ciddi bir yaygınlık kazandığı, bununla da insan aklına mutlak bir güç atfedildiği, insan aklının almayacağı varlık ve olayların inkar edildiği veya konuşulmaya değer görülmediği belirtildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI