Advert

DERS DIŞI EĞİTİMLERDE SATRAÇ OYUNU

Yakakent İmam Hatip Ortaokulunda ders dışı faaliyetleri kapsamında okulda satranç kursuna katılan öğrenciler eğlenceli vakit geçiriyorlar.

DERS DIŞI EĞİTİMLERDE SATRAÇ OYUNU

Okul Müdürü İlker Öksüz konu hakkında şu bilgileri verdi; "Satranç her şeyden önce bir mücadeledir" Ders dışı eğitim çalışmaları sonucunda öğrencilerimiz hem eğleniyor hem de beyim jimnastiği yapıyorlar dedi.

                Satranç oyunu hakkında;  planlı hareket etmenin önemini ve gerekliliğini, süratli, doğru  ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olduğunu, olaylara doğru yorumlarla  yaklaşabilme yeteneklerini geliştirdiğini, kişiliği ve karakteri olumlu yönde etkilediğini, dikkatini tek konu üzerinde yoğunlaştırabilme alışkanlığı kazandırdığını, mücadeleci bir ruh yapısına sahip olmanın gerekliliğini benimsettiğini, kurallara uymayı, dostça oynamayı, kaybetmeyi kabullenmeyi, kazananı kutlamayı öğrettiğini, yakın dostluklar kurup daha çok sosyalleşmeye ve sosyal yaşamının zenginleşmesine yardımcı olduğu gibi faydalarından bahseden Okul Müdürü İlker Öksüz, öğrenciler için ele geçmeyecek bir fırsat olduğunu dile getirdi.

                Yakakent İmam Hatip Ortaokulu Kurs öğretmeni İhsan Akarsu, Satranç branşının tarihçesi, oynanış kuralları, oynanış biçimi, satrançta uyulması gereken kurallar hakkında bilgilere yer verdi. Öğrencilerin ders programına göre hazırlanan kurs saatlerinin ardından öğrencilerin seviyeleri ölçüldü. Satrancın tarihçesini, satranç oyununu tanıma, kurallarına uyma, taşların hareketlerini, açılış prensiplerini, satranç tahtasının konumlarına göre hareket etmeyi, başlangıç konumlarını, tek hamlede matları, mat çeşitlerini, turnuvalar hakkında bilgi ve kuralları öğrenmeye yönelik pratik ve antrenmanlarla devam eden kursumuza tüm okulumuzun öğrencilerin faydalanabileceğini belirtti. Satranç kursunun son derece verimli ve eğlenceli geçtiğini söyleyen Öksüz, öğrencilerin Satranç kursuna ilgilerinin çok büyük olduğunu, ders ve antrenmanlardan sonra motive olmuş şekilde sınıftan ayrıldıklarını, öğrencilerin ruhsal yönden kendilerini iyi hissettiklerini ders dışında da her fırsatta satranç oynadıklarını dile getirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI