Advert

PROFESÖR DOKTOR OSMAN ŞAHİN’DEN “DÜRÜSTLÜK” TEMALI SÖYLEŞİ

Şehit Kadir Kara Anadolu İmam Hatip Lisesi 23.11.2023 tarihinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Osman Şahin’in “Dürüstlük” temalı söyleşisini gerçekleştirdi.

PROFESÖR DOKTOR OSMAN ŞAHİN’DEN “DÜRÜSTLÜK” TEMALI SÖYLEŞİ

TÜBİTAK  Bilim Söyleşileri çerçevesinde okulda gerçekleştirilen söyleşi öğrenciler tarafından büyük ilgi ile karşılandı. Bilim Söyleşileri, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Başkanlığı (BİTO) tarafından 2014 yılında başlatılan, alanında uzman bilim insanlarını; ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerle bir araya getiren, yaklaşık 1 - 1,5 saatlik sunum ve soru-cevap bölümlerinden oluşan etkinliklerdir.  Söyleşiler, tamamen bilimsel temelli anlatılar olup erken yaşlardan itibaren gençlerimizde bilim iletişimini arttırmayı amaçlar. Konuşmacı; dinleyicilerle kariyerini, araştırma konularını, alanındaki yenilikleri ve tartışmaları ilgi uyandıracak bir biçimde kısaca aktarmaya çalışıp öncelikle kendi deneyimlerinden yola çıkarak bilimsel bir kariyerin nasıl şekilleneceği konusunda dinleyenlere örnek rol model oluşturur.  Konuşmacı, yaptıkları çalışmalar ve araştırmaların içeriğinden anlaşılır biçimde söz edip alanlarındaki ilgi çekici konulara ve tartışmalara dikkat çekerek dinleyicilerin konuya ilgi göstermesini sağlamaya çalışır. Söyleşilerde; dinleyenlere olabildiğince fazla bilgi aktarımı yerine onların basit bilimsel olguları fark etmeleri sağlanarak, merak duygularının, araştırma, sorgulama ve öğrenme isteklerinin tetiklenmesi amaçlanır. Bu çerçevede toplumda bilim farkındalığını ve bilim okuryazarlığını geliştirmekle birlikte toplumun bilim dünyası ile doğrudan temasının artırılması hedeflenir.

                Söyleşiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Resul Özkurt,  Şadiye Muzaffer Turhan Anadolu Lisesi Müdürü Namık Kocabaş, Alaçam Proje Koordinatörü Gülşah Pekcan, Özel Büro Personeli Emine Eler, Yaşar Er ve Alaçam İmam Hatip Mezunlar Derneği Başkanı Ahmet Yusuf Er katılım sağladı.

                Öğrencilerin sorularıyla renklendiği söyleşi sırasında Profesör Doktor Osman Şahin, sorularını çok beğendiği iki öğrencimize katılımlarından dolayı teşekkür ederek kitap sözü verdi. Söyleşi sonrası Profesör Doktor Osman Şahin’e teşekkür belgelerini İlçe Milli Eğitim Müdürü Resul Özkurt takdim ederken hediyelerini ise Okul Müdürü Nurcan Bolat sundu.

                Okul Müdürü Nurcan Bolat, "Geçtiğimiz öğretim yılında başvurumuzu yaptık ve okulumuz Ondokuz  Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Osman Şahin ile eşleştirildi. Kendisine sunumu için kendim ve öğrencilerim adına teşekkür ederim. Bu sene de yine başka temalarda TÜBİTAK  Bilim Söyleşilerine başvuruda bulunacağız." dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI