Advert

TRİKOTAJ KURSUNDA MESLEK ÖĞRENİYORLAR

Alaçam ilçe Halk Eğitimi Merkezinde açılan Trikotaj kursunda eğitim alan kursiyerler, aldıkları kurs sayesinde meslek sahibi oluyorlar.

TRİKOTAJ KURSUNDA MESLEK ÖĞRENİYORLAR

Alaçam Halk Eğitim Merkezi Trikotaj Kursunda Birbirinden Güzel Eserler

            Alaçam Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Tarafından bu yıl ilk defa açılmış olan trikotaj kursu çalışmalarına yoğun bir şekilde devam etmektedir. Trikotaj Öğretmeni Birgül Tongal eğiticiliğinde merkez binasında açılan kursa 18 kursiyer katılmakta olup, kursta birbirinden güzel örgü ürünler meydana getirilmektedir. Kursta kursiyerler Kazaklar, süeterler, hırkalar, kaşkol, bere, eldiven, şal, atkı gibi birbirinden güzel kıyafetler örerek ihtiyaçlarını gideriyorlar. Bu kurstan sonra kendi trikotaj makinesi alacak olan kursiyerler bu işten evinin ihtiyaçlarını giderecek üretip satma işine başlayabilecek.

            Alaçam Halk Eğitimi Merkezinde açılan Trikotaj kursunda eğitim alan kursiyerler, Trikotaj makinesini tanıdıktan sonra ürünler yapmaya başlıyor. Kadınların ilgi gösterdiği Trikotaj kursunda yapılan ürünlerinde rağbet gördüğü kursa kadınlar da rağbet gösteriyor.  Trikotajın evde yapılabilmesi ve gelenek görenekler gereği yeni doğan çocuklara hediye olarak verilen ürünlerin olması nedeniyle rağbetin her zaman gösterildiği belirtildi. Kadınların talebi üzerine yaptığı, atkı, bere, eldiven, kazak ve hırka gibi ürünlerin hediye olarak ziyaretlerde kullanılması nedeniyle her zaman sipariş alındığı belirtildi.

“İşi Öğrenen Kursiyerlerimiz Takım Halinde Ürünler Yapmaya Başlıyorlar”

            Alaçam Halk Eğitim merkezi Müdürü Salih İleri, Kursiyerlerin aldığı eğitim sayesinde evlerinde bu işi yaparak aile bütçelerine katkıda bulunduğunu alınan sertifikayla kursiyerlerin işyeri açabileceğini söyledi. İleri, açıklamasında; “Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kursumuzda öncelikle kursiyerlerimize malzemeyi tanıtıyoruz. Kursiyerlerimiz malzemeyi tanıdıktan sonra küçük parçalar halinde farklı ürünler yapmasını öğreniyorlar. Evlerde kullanılan lif, sabunluk ve süs eşyaları gibi ürünlerin yapımını öğrendikten sonra, atkı, bere eldiven gibi ürünleri yapıyorlar. Bu ürünlerde de başarılı olan kursiyerlerimiz daha sonra farklı ürünler yapmaya başlıyorlar. Özellikle tam olarak işi öğrenen kursiyerlerimiz daha donra takım halinde ürünler yapmaya başlıyorlar” ifadelerini kullandı.

“Boş Durmak Yerine Meslek Öğrenmeye Karar Verdik”

            Trikotaj Öğretmeni Birgül Tongal, Aldıkları eğitim sayesinde atkı, bere ve kazak yapmayı öğrendiklerini belirten Kursiyerler ise, bu tür ürünlerin bölgede rağbet gördüğünü söylediler. Kursiyerler, açıklamalarında; “Kursa yeni başladık. Daha önce bu kurslarda eğitimini tamamlayan arkadaşlarımız aldıkları makine ile bu işi evde yaparak para kazanıyorlar. Bizde kursa yeni başladık ve makineleri tanımaya başlıyoruz. Kurs sonunda çok iyi ürünler yapacağımıza inanıyoruz. Yapacağımız ürünlerin Pazar sıkıntısı da yok çünkü bu bölgede kışlık kazak, hırka türü giysiler her zaman rağbet görüyor. Özellikle Beşik dediğimiz yeni doğan çocukların görmeye giden kadınlar bu ürünleri hediye olarak götürüyorlar. Bizde kurs sonunda öğrendiklerimizle evimizde bu işi yaparak aile bütçesine katkıda bulunacağız. Aynı zamanda kurs sayesinde bir çok arkadaşımız oldu. Ürün yapmanın yanı sıra bu tür kurslar sosyal ortam bulmamıza da imkan sağladı. Evde bütün gün boş durmak yerine buraya gelip meslek sahibi olmaya karar verdik” şeklinde konuştular. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KARAHÜSEYİNLİ'DE 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER ETKİNLİĞİ
KARAHÜSEYİNLİ'DE 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER ETKİNLİĞİ
ALAÇAMLI ÇİFTÇİLER ANTALYA FUARINDA
ALAÇAMLI ÇİFTÇİLER ANTALYA FUARINDA