Advert

ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİNDEN MEKKE’NİN FETHİ VE KUDÜS GECESİ PROGRAMI

Alaçam Anadolu Gençlik Derneği tarafından düzenlenen 'Mekke'nin Fethi ve Kudüs Gecesi' programıyla Mekke'nin Fethi'nin 1393. yıl dönümü kutlandı. Her yıl geleneksel hale gelen Mekke’nin Fethi programı bu sene “Mekke’nin Fethi ve Kudüs Gecesi” formatıyla i

ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİNDEN MEKKE’NİN FETHİ VE KUDÜS GECESİ PROGRAMI

Türkiye’nin en büyük gençlik teşkilatı Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından organize edilen Mekke’nin Fethi ve Kudüs Gecesi programı Alaçam Halk Eğitimi Merkezi konferans salonunda yapıldı. Programda konuşan AGD Alaçam İlçe Temsilcisi İsmail Şahin, toplumun İslam ile yoğrulduğunu ve bu anlamda hareketlerin buna yansıması gerektiğini belirtti. Şahin sözlerine şöyle devam etti;    Alaçam Anadolu Gençlik Derneği İlçe Temsilciliğimiz; sevgi ve kardeşliği temel alan, ahlak ve maneviyat düsturu ile çalışmalarını gerçekleştiren, şuurlu, sorumluluklarının bilincinde, toplumun ihya ve inşasını tesis etmek amacıyla yalnızca ALLAH’ın rızasını gözeten bir nesil yetiştirmenin gayretinde olan sivil toplum kuruluşudur. Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bizler iyinin, doğrunun, güzelin, faydalının ve adil olanın yer yüzüne hakim olması mücadelesini vermeye çalışıyoruz.

                Bugün yeryüzünde Siyonist ve emperyalist güçler islam ülkelerinde ve mazlum coğrafyalarda zulümlerine devam etmektedir. İlk kıblemiz Mescid-i Aksa, kutsal toprağımız Kudüs, Filistin ve Gazze işgal altındadır. Filistin, İslam coğrafyasının tam kalbine bir hançer gibi saplanan İsrail teröristleri, bölgede yaşanan kaosun, terör olaylarının, iç savaşların, işgallerin yegane sebebidir. Tüm kalbimizle inanıyoruz ki Kudüs müslümanların en çetin imtihanıdır. Kudüs’ün işgal altında olması, Araplarla İsrail arasındaki bir mesele değildir. Mescid-i Aksa’da, Kudüs de, Filistin toprakları da tüm ümmetin meselesidir.

                Anadolu Gençlik Derneğimizin ilk kuruluşundan beri geleneksel olarak kutladığı Mekkenin Fethi proğramımızı bu yıl Siyonist bebek katili terörist İsrail’in her geçen gün artan zulümleri  karşısında, Filistinli kardeşlerimizin yanında olmak ve Aksa Tufanı ile başlayan kutlu direnişe destek olmak amacıyla ”Mekkenin Fethi ve Kudüs Gecesi“ olarak 81 ilimizde ve yüzlerce ilçemizde icra edilmektedir. Bu sebeple hepinize katılımınızdan ve duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ediyorum.

                Ayrıca Anadolu Gençlik Derneği olarak, aralık ayı içerisinde ilçemizdeki tüm liselerde siyer-i nebi yarışması gerçekleştirdik. Bu çalışmada gençlerimizin peygamber efendimizin (s.a.v)'in ahlakını, yaşamını ve mücadelesini yakından tanımalarını ve peygamber efendimizi daha iyi anlayarak rol model almalarını, amaçladık ve şiar edindik .

                Ortaokullarda ise ülke genelinde ve ilçemizde kaşif gurupları oluşturarak, gençliğin milli ve manevi değerler noktasında yetişmesini ve diğer farklı sosyal etkinlikler ile gençliğimizin çok yönlü bireyler olmasının mücadelesini veriyoruz. Yine ülkemiz genelinde ve ilçemiz genelinde de hanımefendilere yönelik bir komisyon kurarak, haftalık olarak gerçekleştirmiş olduğumuz programlarımız devam ediyor.

                Bizler tüm içtenliğimizle inanıyoruz ki, Anadolu Gençlik Derneği, dünyaya yeniden yön verecek gençlik kadrolarının yetiştirildiği bir yerdir. Bu inançla yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara yardım etmeyi görev biliyoruz. Böyle bir gecede , bu güzellikte hazırlanan programımıza katıldığınız için , Anadolu Gençlik Derneğimizin çalışmalarına destek olduğunuz için , bu gece burada bulunarak , bir tavrı ve duruşu en güzel şekilde gösterdiğiniz için hepinize ayrı, ayrı Teşekkür Ediyorum . Bu programın yapılmasına ve her daim, her zaman yanımızda olan maddi manevi katkıda bulunan Sponsor kardeşlerimize Teşekkür ediyorum Rabbim kendilerinden razı olsun . ALLAH a emanet olun dedi…

 

                Konuşmacı olarak katılan Alaçam Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Cemil Demir Peygamber Efendimiz ziyaret etmek için gidilebilecek 3 mescitten söz eder birincisi mekke'deki mescid-i haram ikincisi medinedeki mescid-i Nebi üçüncüsü de kudüs'teki mescidi aksa'dır. Mescidi Aksa 3 yıl boyunca İslam'a kıble olmuş Hz peygamberin miraca yükseldiği  önceki bütün peygamberlere İmam olup onlara iki rekat namaz kıldırdığı kutsal mekandır. Mescid-i Aksa eski Memiş ilk kıblemizdir bu sebeple ümmet meselesidir ve ümmeti Muhammed'in şerefidir.

                Hz Ömer'in Kudüs Fethinden sonra söylediği Kudüs mekke'dir Mekke kudüs'tür sözünü hatırlatan din hizmetleri uzmanı Cemil Demir meke'nin fethi için şunları söyledi: İslam tarihinde birçok fetihler olmuştur ancak fetih bir coğrafyayı ele geçirmek  değildir müslümanların fetih anlayışı o coğrafyayı İslam'a teslim etmek demektir bu açıdan Mekke'nin fethini değerlendirirsek Mekke şirkten alınıp İslam'a teslim edildi deriz.

                Mekke'nin fethi kabe'ye de işlevsellik kazandırmış Kabe putlardan temizlenmiş ve kıyamete kadar şirkten arındırılmış oldu. Mekke'nin fethi gönüllerin de fethidir Hz peygamber o gün kimseden intikam almamış amcasının katillerini bile affedip hepiniz serbestsiniz diyerek fethin manen insanların gönüllerini fethetmek olduğunu göstermiştir. Mekke'nin fethi İslam'ın ideallerinin ayağa kaldırıldığı yeryüzünün hak dini olduğunun ilan edildiği gündür Mekke'nin fethi peygamber sallallahu aleyhi ve sellemin ufku ile yol almaktır onu rehber edinmektir. Allah fetih erbabı olarak ruhlarımızı teslim etmeyi hepimize Müyesser kılsın dedi.

                Daha sonra şehitlerimiz ve Gazze için yapılan duanın ardından konferans sona erdi.

Minik kaşifler öğrenci gurubu Mescid-i Aksa ve Kudüs şiirlerini, ezgilerini söylerken misafirlerden büyük alkış aldılar. Gecenin finalinde ilçemizdeki liselerde yapılan Siyer-i Nebi yarışmasının dereceye girenlerine protokol üyeleri tarafından hediyeleri takdim edildi.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI