Advert

Mehmet Akif Ersoy Anıldı

Alaçam'da "12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü" programı düzenlendi

Mehmet Akif Ersoy Anıldı

İstiklal Marşı’nın kabulünün 98’nci yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlamalar çerçevesinde Alaçam Etyemez Alpaslangül İlk-Ortaokulu tarafından düzenlenen "12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” programı düzenlendi.

            Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile Halk Eğitimi Merkezi konferans salonunda başladı. Alaçam Etyemez Alpaslangül İlk-Ortaokulu Müdürü Ayhan Şahin açılış konuşmasında, İstiklal marşımızı sevmek ülkemizi sevmektir, istiklal marşımızı coşkuyla söyleme, ülkemize bağımsızlığımıza ve onurumuza sahip çıkmaktır dedi.

            Programa, Kaymakam Fikret Zaman, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Samet Kuruçelik, İlçe Emniyet Müdür V. Komiser Yrd. Erol Can Keskin, Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Ersoy Argon, AK Parti İlçe Başkanı Selahattin Alkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Tural ve Şube Müdürleri, Gençlik Merkezi Müdürü Cansu Keskin Karaaslan, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Melahat Yeşilyurt, İlçe Tarım Müdürü Mehmet Güreş, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Emre Kösem, Malmüdürü Hüseyin Şimşek, Öğretmenevi Müdürü Hüseyin Kara, Halk Eğitim Müdürü Salih İleri, daire amirleri, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda öğrenci velisi katıldı.

Mehmet Akif Ersoy'un torunu dedesini anlattı

            Vefatının 83. yıldönümünde Alaçam İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen anma törenine, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Ersoy Argon dedesini anlattı.

            "Bir kelime öğrenmek için çocukken tüm gücüyle çabalardı"

            Alaçam İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Alaçam Etyemez Alpaslangül İlk/Ortaokulu tarafından Halk Eğitimi Merkezi Konferans salonunda düzenlenen programda dedesini anlatan Selma Ersoy Argon, "Dedem İstanbul Fatih'te doğdu ve çocukluğu Fatih Camii'nde geçti. 4 yaşında okumaya başladı. Annesi dini eğitim görmesini istiyordu. Babası onun öğretmeni gibiydi. Dedem Farsça, Arapça ve Fransızca'yı ana dili gibi konuşuyordu. Öğretim hayatı zorlu geçmiş ama öğrenmeye doymayan bir insandı. Hocalarının peşinden ayrılmazdı. Onlardan ders almak için sokakta pazarda nerede görürse görsün peşlerinden koşardı. Bir kelime bile öğrenmek için çocuk yaşında tüm gücüyle çabalardı. Ömrünü öğrenmeye ve öğretmeye adamıştır" dedi.

"Yürürken düşünür, fikirlerini geliştirirdi"

            Dedesinin sporcu bir kişiliğe sahip olduğunu söyleyen Argon, "Başka bir özelliği de sportmen oluşuydu. Sporla vücudun ve beynin çok güzel geliştiğini bize anlatır. Şimdinin gülle atma sporuna benzeyen taş atma diye bir spor vardı. Onda birinciydi. Boğazı yüzerek geçecek kadar iyi bir yüzücüdür. Yürümeyi çok severdi. Fatih'teki evinden Halkalı'daki okuluna yürüyerek gidip gelirdi. Yürürken de düşünür ve fikirler geliştirirdi. Aynı zamanda güreşçidir. Hep bir alışveriş halindedir. Kendisine güreş öğretene okuma yazma öğretirdi. Neyzen Tevfik'ten ney üflemeyi öğrenir ama ona da karşılığında Farsça öğretir" diye konuştu.

"Dedemin vaaz kayıtlarının kopyası Almanya'da duruyormuş, sesini duymak istiyorum"

            Dedesiyle ilgili isteğini açıklayan Selma Ersoy Argon, "Dedem Almanya'da bulunduğu sürede camilerde esirlere vaazlar veriyordu. Ve o vaazlar çoğaltılıp cephelerde savaşan Müslümanlara gönderiliyordu. Vaazı dinleyen çok sayıda Müslüman yanlış cephede olduğunu görüp savaşı bıraktı. Bu vaazların kayıtlarının kopyaları Almanya'da duruyormuş. Geçen yıl Köln'de Başkonsolosluğa başvurduk. Arşivden bulunup bize kopyasının verilmesini talep ettik. Dedem iyi bir hatipti. Dedemin vaaz yaparken sesini duymak istiyorum. Bu konuda ümidimi hiç kaybetmedim." dedi.

            Program Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman'ın Selma Ersoy Argon'a plaket ve hediyesini takdim etti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KARAHÜSEYİNLİ'DE 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER ETKİNLİĞİ
KARAHÜSEYİNLİ'DE 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER ETKİNLİĞİ
ALAÇAMLI ÇİFTÇİLER ANTALYA FUARINDA
ALAÇAMLI ÇİFTÇİLER ANTALYA FUARINDA