Advert

ÜÇ AYLAR VE REGAİP KANDİLİ

Rabbimiz nasip ederse inşallah 12 Ocak Cuma günü kültürümüzde üç aylar diye meşhur olmuş Recep, Şaban ve Ramazan aylarının ilki olan Recep ayına girmiş olacağız. Şimdiden üç aylarınızı tebrik ediyor, İslam alemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini niy

ÜÇ AYLAR VE REGAİP KANDİLİ

Elbette zamanın sahibi de her şeyin sahibi olan yüce Rabbimizdir. O yarattığı zamanın içerisinde bazısı bazısından daha kıymetli anlar var etmiştir.  İşte o anlardan biri de Recep ayı ve onda var olan Regaip ve Berat geceleridir.  Yine nasip olursa 11 Ocak Perşembe akşamı üç ayların ilk kandili olan Regaip Kandili’ni idrak edeceğiz.

Regaib ‘’kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen, istenilen şey ‘’ anlamına gelir.  Regaip gecesinden anlamamız gereken de biz kullar tarafından Cenab-ı Hakk’ın rahmetinin, ikramının, bağışlamasının ve lütfunun çokça arzu etmemiz gereken bir gece oluşudur.

Regaip Kandili Recep ayının ilk Cuma gecesidir. Cuma geceleri normalde de Müslümanlarca kıymetli, değerlendirilen geceler olmakla birlikte Regaip Kandili de olunca daha da öneme haiz bir durum almış oluyor. Bu geceye hürmet edip gündüzünü oruç ve yine hem gündüz hem de gecesini dua, namaz, tefekkür, sadaka, hayır-hasenat, Kur’an tilaveti ile değerlendirmeye çalışan müminlere Rabbimizin engin hazinesinden sayısız mükafatlar, ikramlar ve lütuflar vermesi umulur.

Recep ayı bizi Ramazan ayına hazırlayan, adeta kulluğun zirvesine ulaştırmak için antrenman yaptıran bir aydır, ön hazırlık ayıdır. Ramazan ayı Kur’an ayıdır. İçinde bin aydan, bir insan ömründen daha kıymetli bir geceyi, Kadir Gecesini barındıran bir aydır. Ayların sultanı, bir inci ve kula sevap ve ecir bakımından da birinciolan aydır. Bununla birlikte Peygamber Efendimizin Ramazan ayından sonra en çok oruç tuttuğu iki ay Recep ve Şaban aylarıdır. Peygamberimiz (sav)’in Recep ayı girdiğinde şöyle dua ettiği rivayet edilir: ‘’Allah’ım Recep ve Şaban’ı hakkımızda hayırlı kıl ve bizi Ramazan’a da ulaştır.’’Amin.

Regaib Kandilini nasıl değerlendirmeliyiz?

 1. Yatsı namazına mutlaka camiye gidelim. Çocuklarımızı da götürelim.
 2. Namazdan sonra dışarıda vakit geçirmeksizin evimize gidelim.
 3. Hane halkına gecenin öneminde, üç aylara girdiğimizden bahsedelim.
 4. Çocukları sevindirecek küçük de olsa, geceyi farklı yapacak bir hediye alalım.
 5. Kur’an okuyalım, çocuklarımıza da veya evde kim varsa onların da okumalarını teşvik edelim.
 6. Okuduğumuz ayetlerin anlamını da okuyup üzerine düşünelim.
 7. Kaza namazı kılalım.
 8. Salavat getirelim. Tekbir getirelim. Sesli söyleyelim.
 9. Tövbe edelim.
 10. Cuma günü sadaka verelim.
 11. Sabah namazını camide kılmaya özen gösterelim.
 12. Cuma günü oruç tutalım.

Rabbimizden niyazımızdır ki, bu mübarek üç ayları hakkımızda hayırlara vesile eyleye. Bizleri kendine iyi bir kul, habibine iyi ümmet olanlardan kıla. Mazlum ve mağdur coğrafyanın evlatları Filistinli, Gazzeli, Doğu Türkistanlı kardeşlerimize ve dünyadaki tüm mağdurlara yardım eyleye. Zalimleri kahr u perişan eyleye. Bu toprakları bize vatan kılan şühedamıza rahmet eyleye. Amin.

Fatih ÇAKIR

Yakakent Müftüsü

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI