Advert

ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICI REGAİP KANDİLİ İDRAK EDİLDİ

İslam aleminde rahmeti ve bereketi bol "üç ayların" ilk başlangıcını simgeleyen Regaip Kandili ilçemizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICI REGAİP KANDİLİ İDRAK EDİLDİ

İslam dünyası için büyük öneme sahip üç aylardan recep ayının arifesindeki perşembe gününü cumaya bağlayan gece İlçemiz Kubbeli Camiinde İlçe Müftüsü Orhan Bal'ın katılımı ile program düzenlendi. İlçemizin bütün camilerinde idrak edildi. Müftü Bal, Regaip Kandili, "rahmet ve bereket gecesi" olarak kabul ediliyor.

                "Rağbetimiz sadece Rabb'imize olmalıdır" İlçe Müftüsü Orhan Bal, manevi iklimin hakim olduğu üç aylarda Regaip gecesi gibi gün ve geceleri iyi değerlendirmek gerektiğini söyledi. Üç aylarda farz ve vacip olan ibadetlerin yanı sıra gönüllü ibadetlerin ön plana çıkması gerektiğini belirten Bal, "Biz zaten normal zamanlarda farz, vacip ve sünnet olan ibadetleri yapıyoruz. Bunun dışında gönüllü ve fedakarca yaptığımız manevi eğilimleri Regaip olarak tanımlayabiliriz."

                Üç ayların habercisinin recep, recep ayının da habercisinin regaip gecesi olduğunu anımsatan Müftü Bal, "Bu zaman diliminde manevi eğilimimiz, arzumuz, isteğimiz çokça olmalı. İnşirah Suresi'nde de belirtildiği gibi rağbetimiz sadece Rabb'imize olmalıdır. O halde bu kutsal günlerde dualarımızı, istek ve arzularımızı Rabbimize iletelim. Rabb'imize içtenlikle dua ederek istekte bulunursak bunu geri çevirmeyecektir." değerlendirmesinde bulundu.

                Regaip Kandili'nin olduğu günde oruç tutmak, akşamında ise Kur'an-ı Kerim'i okuyup dua etmenin önemini vurgulayan Müftü Bal, üç ayların Türkiye ve İslam dünyasının birlik, beraberlik ve dirliğine vesile olması dileğinde bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI