Advert

Üreticilere Silajlık Mısır Tohumu Dağıtıldı

Alaçam'da Silajlık Mısır Ekim Alanlarının Genişletilmesi Projesi kapsamında üreticilere silajlık mısır tohumu dağıtıldı.

Üreticilere Silajlık Mısır Tohumu Dağıtıldı

Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman, "Hayvanlarımızın kaba yem ihtiyacının karşılanmasında önemli bir role sahip olan yem bitkilerinin ekim alanlarının yaygınlaştırılması amacıyla ilçemizde Çiftçilerimize silajlık mısır dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Hayvan yetiştiriciliğinde gerekli yem ihtiyacının karşılanması büyük önem arz etmektedir. Yem ihtiyacının büyük bir bölümünü oluşturan kaba yem ihtiyacının karşılanması noktasında, birim alandan alınan ürün göz önüne alındığında silajlık mısır yetiştiriciliği önemli bir rol almaktadır dedi. 

            İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Güreş, Yem bitkileri yetiştiriciliği, hayvan varlığımızın kaba yem ihtiyacını karşılamada önemli bir role sahiptir.  Çayır ve meralarımızdan aşırı ve erken otlatma, bakım işlerinin yapılmaması vb. nedenlerle yeteri kadar yararlanamamaktayız. Çayır-mera alanlarımızın yetersiz kalmasıyla birlikte yem bitkileri üretiminin önemi daha da artmaktadır. Ülkemizde yem bitkileri ekim alanı, toplam ekilebilen arazi varlığının yaklaşık olarak  % 8’ikadardır. Yapılan projelerle bu oranın yukarılara çıkarılması hedeflenmektedir.

            Alaçam İlçemizde yaklaşık olarak 27.500 büyükbaş, 15.500 küçükbaş hayvan varlığı bulunmaktadır. Hayvansal gider bakımından en büyük maliyeti kaba yem ihtiyacı oluşturmaktadır. Bu kapsamda Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün ‘’Çayır-Mera ve Yem Bitkilerini Geliştirme Projesi’’ çerçevesinde silajlık mısır tohumu dağıtıldı.

            Dağıtım törenine İlçe Kaymakamı Fikret Zaman, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Güreş, İlçe Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Bedir, Merkez Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Atilla Yaman, çok sayıda muhtar ve çiftçi katıldı.

            Toplamda 94 torba olarak 70 çiftçimize dağıtılan silajlık mısır tohumları, yaklaşık olarak 700 dekar alanda ekilecektir. Proje kapsamında çiftçilerimize 34.000 TL civarında destekleme gerçekleştirilmiş oldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
YAKAKET’TE ÇOCUKLAR MEYDANLARA KOŞTU
YAKAKET’TE ÇOCUKLAR MEYDANLARA KOŞTU
ALAÇAM'DA SESSİZLİK HAKİM
ALAÇAM'DA SESSİZLİK HAKİM