Advert

ALAÇAM'DA ORMANCILIK HAFTASI ETKİNLİKLERİ

"21 Mart Dünya Ormancılık Günü" ve "Orman Haftası" nedeniyle çeşitli etkinlikler yapılıyor.

ALAÇAM'DA ORMANCILIK HAFTASI ETKİNLİKLERİ

Alaçam Orman Bölge Şefliği hafta kapsamında Orman İşletme Şefi Eyüp Can Çarkacı tarafından, İlçe Kaymakamı Fikret Zaman,  İlçe Belediye Başkanı Hadi Uyar, Cumhuriyet Savcıları Emre Doğan, Emine Söylemez ve M. Nedim Sarı ile Hakime Büşra Ünğan makamında ziyaret edilip kendilerine fidan takdim edildi. Karahüseyinli köyü Okul Müdürü Bayram Bircan'ın organize ettiği, Samsun Milletvekili Ahmet Demircan ve ilçe protokolünün katılımıyla gerçekleşen "Nevruz Etkinliği"ne katılarak ücretsiz fidan dağıtımı yapıldı.

Alaçam'da, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası düzenlenen etkinliklerle kutlandı.
     Alaçam Orman İşletme Şefi Eyüp Can Çarkacı tarafından günün anlam ve önemine dair görüşlerini şöyle belirtti, Ormanın ağaçlar, hava, su, toprak ve diğer otsu ve odunsu bitkiler, mikroorganizma ve hayvanlarıyla kendine özgü bir ekolojik sistem olduğunu belirten Çarkacı, "Ormanlar sağladıkları ekonomik, ekolojik ve sosyal yararlar bakımından toplumların gelişmesinde, kalkınmasında, refahında ve sağlığında en büyük katkıyı sağlayan stratejik öneme sahip doğal kaynaklarımızdan biridir. Hele günümüzde karşılaştığımız en büyük çevre felaketlerinden biri olan küresel ısınma ve bunun sonucu oluşan iklim değişiklikleri ve kuraklık olguları ormanların önemini daha da artırmaktadır" ifadesini kullandı.

            Çarkacı, küresel ısınmanın en büyük nedenlerinden birinin fosil yakıtların kullanılması sonucu havaya salınan karbondioksit gazı ve bu gazın atmosferde oluşturduğu katmanların dünyadan yansıyan güneş ışınlarını tutarak tekrar dünyaya yansıtması neticesinde oluşan sera etkisi olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Ormanlarında, karalardaki en büyük karbon yutaklarından biri olduğu düşünüldüğünde, küresel ısınmanın önlenmesinde ormanların ne derecede önemli işlevlerde bulunduğu açık bir şekilde anlaşılacaktır. Ulaşım, sanayileşme alanlarında yaşanan teknolojik gelişmeler ve dünya nüfusundaki hızlı artış ister istemez, diğer doğal kaynaklar gibi ormanlar üzerinde de hızlı ve şiddetli bir baskıyı beraberinde getirmiştir. İnsanlar tarla, bağ, bahçe, mesken alanı gibi toprağa olan ihtiyaçları yanında kağıt ve hammaddesi odun olan diğer sanayi ürünü ihtiyacı da mevcut ormanlardan karşılama yoluna gidilmiş ve bunun sonucunda ormanlarda önlenemeyen tahribatlar olmuştur." dedi.


 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KAPAKLI MAHALLESİ HALKI İMECE USULÜ MEZARLIĞI TEMİZLEDİ
KAPAKLI MAHALLESİ HALKI İMECE USULÜ MEZARLIĞI TEMİZLEDİ
AK PARTİ'DEN MAHALLE ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR
AK PARTİ'DEN MAHALLE ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR