Advert

TRAFİKTE YENİ DÖNEM!

Alaçam İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Alaçam Belediyesi tarafından Yaya ve Okul Geçitlerine "Önce Yaya" Görselleri Çizildi.

TRAFİKTE YENİ DÖNEM!

            İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine gönderilen genelgeyle yaya ve okul geçitlerine sürücülerin görebileceği şekilde "Önce Yaya" görselleri çizildi.

            İçişleri Bakanlığı trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması için çalışmalarına devam ediyor. 81 il valiliği, il emniyet müdürlüğü, il jandarma komutanlığına genelge gönderen Bakanlık; trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek için hazırlanan 'Önce Yaya' görsellerini sürücülerin görebileceği şekilde yaya ve okul geçitleri önüne çizilmesini istedi. Şeritlere ve geçiş çizgilerinin önüne çizilen bu görseller sayesinde sürücüler, önceliğin yayalarda olduğunu anlayacak.

            Genelgede, geçen yıl Ekim ayında 298 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde değişiklik yapıldığı hatırlatıldı. Buna göre; "Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti ve levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadır" hükmü getirildiği vurgulandı.

            YOLLARA "ÖNCE YAYA" GÖRSELİ ÇİZİLDİ

            Alaçam İlçe Emniyet Müdür Vekili Erol Can Keskin Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen genelge ile yıl boyunca bu kampanyanın etkisini sürdürmesi için yaya ve okul geçitleri öncesinde sürücülerin yer-zemin işaretleriyle uyarılarak bu alanlarda yavaşlamalarını ve yayalara durarak geçiş hakkı vermelerinin sağlanmasını gerektiğini söyledi

            Araç sürücülerinin, yaya ve okul geçidine yaklaşırken, güvenle yavaşlayabileceği gerekirse durabileceği uygun mesafe göz önüne alınarak uyarılması sağlanacak. Bu kapsamda 'Önce Yaya' görselleri şeritlere ve geçiş çizgilerinin önüne uygun şekilde Alaçam Belediyesi tarafından şablonla yere yazılarak sürücüleri ve yayaların görebileceği bir şekilde yapıldığını belirtti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
YAKAKET’TE ÇOCUKLAR MEYDANLARA KOŞTU
YAKAKET’TE ÇOCUKLAR MEYDANLARA KOŞTU
ALAÇAM'DA SESSİZLİK HAKİM
ALAÇAM'DA SESSİZLİK HAKİM