Advert

KODL(A)LAÇAM ROBOTİK KODLAMA ŞENLİĞİ

Alaçam Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kodlama ve robotik eğitimlerini içeren kodl{a}laçam projesi kapsamında ilçemiz Gökçeboğaz Ortaokulu Müdür Yardımcısı Mehmet Vergili koordinesinde, ilk defa robotik kodlama şenliği adı altında yarışma düzenlendi.

KODL(A)LAÇAM ROBOTİK KODLAMA ŞENLİĞİ

Şenlikte asıl amacın bu işe gönül veren ve gayret gösteren öğretmenlerin bir araya gelerek öğrencilerimizde farkındalık oluşmasını sağlamaktı. Bu anlamda Gökçeboğaz Ortaokulu, Karayolları Kolin Fatih Ortaokulu, Soğukçam Ortaokulu, Alaçam Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Şehit Muhammet Ali Aksu Ortaokulu'ndan farklı 14 takım katılım göstermiş olup, takımlara 9 öğretmenimiz rehberlik etmiştir. Müsabakalara Atatürk Ortaokulu, Kızlan Ortaokulu ve Şehit Erdal Bolat ÇPAL'den bilişim teknolojileri öğretmenleri jüri ve hakemlik yapmıştır. Toplamda 35 öğrencimiz de bu etkinlikte yer almıştır. Etkinlik kapsamında bluetooth kontrollü robotların (mobil kontrollü araçlar) belirlenen pist içinde hareket etmeleri ve 5 dakika içinde karşılıklı iki takımın kendilerine ait renkteki nesneleri kendi köşelerine en çok sayıda ya da tamamını en hızlı sürede taşımaları hedeflenmiştir. Müsabakalar neticesinde birincilik ve ikincilik Alaçam Anadolu İmam Hatip Lisesinin olurken, üçüncülük ödülü Soğukçam Ortaokulu'nun olmuştur. Ödüllerini kazananlara İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sezai Tural, Şube Müdürleri Ömer Şener ve Fatih Mehmet Öztürkçe takdim etmiştir. Kapalı spor salonunda gerçekleştirilen etkinliğe okullarımız öğrencileri ve veliler sayesinde büyük seyirci katılımı sağlanmış, muhteşem coşku ve heyecanla gerçekleşmiştir.

KODL{A}LAÇAM projemiz kapsamında yürütülen faaliyetler çerçevesinde çeşitli kurumlardan 20 adet bilgisayar temin edilmiştir. Bu anlamda bilişim teknolojileri öğretmenlerince yapılan toplantıda diğer destek verecek kurumlarla da iletişime geçilmesi kararlandırılmıştır. Temin edilen 15 bilgisayar ile Gökçeboğaz Ortaokulunda MEB 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında "Yazılım ve Tasarım Atölyesi" oluşturulmuştur. Geleceğin meslekleri arasında yer alan yazılım geliştirme, robot tasarlama ve 3 boyutlu baskı tekniklerinin öğrencilerimize kazandırılabilmesi adına robot eğitim setleri temin edilmeye başlanmıştır. Daha önce KKFO Fen Bilimleri öğretmeni Uğur BAY tarafından kazandırılan 3D yazıcının ardından GBO müdür yardımcısı Mehmet VERGİLİ de 3D yazıcıyı ilçemize kazandırmıştır. Bu anlamda eğitimlerin öğrencilerimize daha ulaşılabilir olması adına milli eğitim müdürlüğü bünyesinde bir kodlama sınıfı oluşturma çalışmalarımız devam etmektedir. Oluşturulacak bu sınıfta öğretmen ve öğrencilerimize eğitim verilmesi planlanmaktadır. Proje kapsamında ilçemizden dört bilişim teknolojileri öğretmeni yakın zamanda "Arttırılmış Gerçeklik" eğitimi alacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KAPAKLI MAHALLESİ HALKI İMECE USULÜ MEZARLIĞI TEMİZLEDİ
KAPAKLI MAHALLESİ HALKI İMECE USULÜ MEZARLIĞI TEMİZLEDİ
AK PARTİ'DEN MAHALLE ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR
AK PARTİ'DEN MAHALLE ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR