Advert

ÇELTİK ÜRETİCİSİ DERTLİ

Çeltik üreticisine hasat zamanı fatura çıkaran ve elektriğini kesen YEDAŞ, çeltik bahçelerinin suyunu kesiyor. Alaçam Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Bedir, "Çiftçiyi mağdur etmeyin. Kaliteli pirinçte su çok önemli" dedi.

ÇELTİK ÜRETİCİSİ DERTLİ

             Alaçam, Bafra, 19 Mayıs ve Yakakent İlçeleri'ni kapsayan ovada ekilen çeltik bölge üreticilerinin önemli bir geçim kaynağı olduğunu belirten Bedir, Türkiye'de çeltik üretiminde söz sahibi olan ve ihracatta ikinci şehir olarak dikkat çeken bölgede Samsun pirincinin tanınırlılığı ve markalaşma süreci başarıyla sürdürülürken, çeltik üreticisine en önemli zararı elektrik dağıtım şirketi YEDAŞ veriyor.

YEDAŞ ELEKTRİĞİ KESMEYE BAŞLADI

            Geçen yıla kadar Kasım ayında çeltik üreticisinden elektrik borcunu alan YEDAŞ, bu yıl uygulamayı değiştirdi ve üreticiye aylık fatura göndermeye başladı. Hasatla uğraşan üretici, borcundan habersiz olunca YEDAŞ tarafından elektriği kesilmeye başlandı.

ÜRETİCİ HASAT YAPACAK Kİ BORCUNU ÖDESİN

            Bafra, 19 Mayıs, Alaçam ve Yakakent'teki çeltik üreticilerine hasat zamanı veya öncesinde YEDAŞ tarafından aylık olarak borç çıkarıldığını veya borcundan dolayı elektriğinin kesildiğini savunan Alaçam Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Bedir, YEDAŞ'ın üreticiyi mağdur ettiğini söyledi. Oda Başkanı Bedir, "Geçen seneye kadar Kasım ayında hasat biter, saatini götürür, borcunu öderdi üretici. Şimdi ise hasat zamanında yada öncesinde aylık olarak şirket geliyor, saati okuyor, borç çıkartıp, ödeyemezsen elektriği kesiyor. Her anlamda girdi maliyetleri yüksek olan üretici hasat yapacak ki; herkese borcunu ödesin. Bunlardan biri de YEDAŞ" dedi.

            YEDAŞ'ın üreticiyi düşünmediğini iddia eden Bedir, "Eskiden YEDAŞ müsamaha gösterirdi. Biz YEDAŞ'ın faizlerine de razıyız. Yeter ki; çeltik üreticisinin suyunu kesmesin. Çeltikte su çok önemli. Valimiz Osman Kaymak'a, milletvekillerimize ve belediye başkanlarımıza bu hususta çağrıda bulunuyoruz. Üretici mağdur edilmesin" diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAM’DA ÖĞRENCİLERE GEZİCİ 'EBA' DESTEK HİZMETİ
ALAÇAM’DA ÖĞRENCİLERE GEZİCİ 'EBA' DESTEK HİZMETİ
EMNİYET MÜDÜRÜ  MUSTAFA AKAR GÖREVE BAŞLADI
EMNİYET MÜDÜRÜ MUSTAFA AKAR GÖREVE BAŞLADI