Advert

ALAÇAM TARIM FUARINA YOĞUN İLGİ

Alaçam Ziraat Odası ve Muhtarlar Derneği iş birliğiyle düzenlenen 1.Tarım Fuarı ve Yağlı Pehlivan Güreşleri bölge halkı tarafından büyük ilgi gördü,

ALAÇAM TARIM FUARINA YOĞUN İLGİ

Alaçam Ziraat Odası ve Muhtarlar Derneği iş birliğiyle düzenlenen 1.Tarım Fuarının sunuculuğunu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Muharrem Nas yaptı.

 

Etkinliği düzenleyen Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Bedir açılış konuşmasında, 

“Bu sene ziraat odası ve muhtarlar derneği olarak ortaklaşa tarım festivali yapmayı düşündük. Biz sadece yöresel ürünler ve tarım festivali adı altında yapacaktık. Hıdırellez şenlikleri ramazan ayına rastlaması nedeniyle 3 yıl güreşler ertelendi. Alaçam halkı da güreşe çok duyarlı bunun yanına güreş de katalım biraz daha faaliyetimiz geniş olsun istedik. Bu sene birincisi başlıyor inşallah bundan sonraki senelerde belki bu sene eksiklerimiz vardır ama ilerleyen senelerde bu eksiklerimizi tamamlayarak devam edeceğiz. Bizden sonrakiler de devam ettirir. Alaçam'a has ürünlerimiz var bizim, Malum kuzu eti, koyun peyniri, Alaçam çileği, Samsun'da Cumhuriyet Meydanı'nda el arabasıyla çilek satıyorlar, Alaçam çileği diye. Alaçam çileğinin aroması çok farklı. Bu tür ürünlerimizi tanıtmış oluruz. Tarımsal ürünlerimiz var. Çeltiğimiz var. Belli bölgelerde tütün yapılıyor. Kırsal alanda hayvancılık yapılıyor. Aynı zamanda belli bölgelerimiz de defne yaprağı yapılıyor. İnşallah bu etkinliğimiz daha güzel bir şekilde devam eder” dedi.

Daha sonra En Güzel Çeltik Yarışması çeltek üreticilerinin tarlalarında yapılan analizler sonucunda belirlendi, En Güzel Buzağı Yarışmasında fuara getirilen birbirinden güzel buzağılar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Veteriner Hekimleri tarafından yapılan puanlama ile birinci olan buzağı seçildi, En Güzel Koç Yarışması yine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Veteriner Hekimleri tarafından yapılan puanlama ile birinci olan Koç seçildi, Bayanlar En Güzel Tütün Dizme Yarışması protokol üyelerinin önünde yapılarak bircileri seçildi, Erkekler En Güzel Tütün Dizme Yarışması protokol üyelerinin önünde yapılarak en çok tütün dizen birinci oldu ve son olarak Denizden Defne Yaprağı Topla Yarışmaları bir gün önce geyikkoşan sahilinde yapılmıştı.

Alaçam Ziraat Odası ve Muhtarlar Derneği iş birliğiyle düzenlenen 1.Tarım Fuarı Geyikkoşan Yeni Güreş Alanında yapılan etkinlik yöresel ürünlerin sergilendiği Tarım Fuarı'nda yapılan çeşitli yarışmalar etkinliğe renk kattı. En güzel çeltik yarışmasında Doyran Mahallesi'nden Hüseyin Sönmez, en güzel buzağı yarışmasında Etyemez Mahallesi'nden Ahmet Türk, en güzel koç yarışmasında Bayram Çelebi, kadınlarda en çabuk tütün dizmede Zehra Sezgin, erkeklerde en çabuk tütün dizmede İrfan Kaya ve dün yapılan denizde defne toplama yarışmalarında birinci olan Sinan Doğan ve En Yaşlı Üye olan Hakkı Bedir ile En Genç üyeye protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.

Ödüllerin verilmesinin ardından güreşlere geçildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAM’DA ÖĞRENCİLERE GEZİCİ 'EBA' DESTEK HİZMETİ
ALAÇAM’DA ÖĞRENCİLERE GEZİCİ 'EBA' DESTEK HİZMETİ
EMNİYET MÜDÜRÜ  MUSTAFA AKAR GÖREVE BAŞLADI
EMNİYET MÜDÜRÜ MUSTAFA AKAR GÖREVE BAŞLADI