Advert

ALAÇAM'DA ÇELTİK HASADI BAŞLADI

Türkiye'nin önemli çeltik üretim merkezlerinden olan Alaçam ve Bafra ovalarında çeltik hasadına başlandı.

ALAÇAM'DA ÇELTİK HASADI BAŞLADI

            Alaçam Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Bedir, yaptığı açıklamada Alaçam genelinde 20 bin 800 dekar çeltik ekiminin gerçekleştiğini belirtti.

            Bedir, Erken ekimlerde hasadın başladığını vurgulayan Bedir, "İyi bir sezon geçireceğimize inanıyorum. Yıl olarak lodos esintileri olmadı. Çeltik için güzel bir mevsim oldu. Verimlerin güzel olduğunu görüyoruz. Hasadın ağırlığı bundan sonra başlayacak, eylül ortasından sonra tüm hızıyla sürecek. Ekim ayı ortalarında da hasat mevsimi sona erecek. Ağırlıklı olarak Vasko pirinci ekilmekte olduğunu belirtti"

            Samsun çeltik üretiminde iller sıralamasında Edirne’den sonra ikinci sırada yer almaktadır. Bu üretim sezonunda gübre, mazot, zirai ilaç, elektrik girdi fiyatlarında önemli bir artış yaşanmıştır. Özellikle bu yıl Nisan ayına göre gübrede yüzde 60, elektrikte yüzde 70 oranında artışlar meydana gelmiş, ilaçta ise yüzde 100’ü geçen yükselişler meydana gelmiştir. Bu yükselişler üretimin maliyetini artırmıştır. Belirtilen nedenlerle hükümet temsilcilerimizin çeltikte yaklaşan hasada dikkatini çekerek, çeltikte 2019 yılı taban fiyatın bir an önce belirlenerek alıma girilmesini üreticiler olarak talep etmekteyiz. Üretim maliyetlerimizi de göz önüne alarak bu yıl kiloda 3,5-4 lira müdahale alım fiyatını açıklamasını beklemekteyiz. Ancak üreticilerimiz bu fiyatlarla ayakta kalabilir, borç yükünü bir nebze azaltabilir. Ziraat odaları olarak amacımız çeltik üreticilerimizin çeltiğini değerine sattığı bir fiyat oluşması, üreticilerimizin karşılaştığı tüm sorunların çözülmesidir. Tüccarımızın, üreticimizin, tüketicimizin, ülkemiz adına, herkesin kazanması adına temennimiz bu yöndedir” dedi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAM’DA ÖĞRENCİLERE GEZİCİ 'EBA' DESTEK HİZMETİ
ALAÇAM’DA ÖĞRENCİLERE GEZİCİ 'EBA' DESTEK HİZMETİ
EMNİYET MÜDÜRÜ  MUSTAFA AKAR GÖREVE BAŞLADI
EMNİYET MÜDÜRÜ MUSTAFA AKAR GÖREVE BAŞLADI