Advert

15 Ekim “Dünya Meme Sağlığı Günü"

Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı, Dünya Meme Sağlığı Günü, Pembe Kurdele Takma Günü çeşitli etkinliklerle yapıldı.

15 Ekim “Dünya Meme Sağlığı Günü

Alaçam Gençlik Merkezi Müdürü Cansu Keskin Karaaslan ve Gençlik Lideri Gözde SARI ve Alaçam MYO Öğrencilerinden oluşan Gönüllü Gençlik Liderleri tarafından organize edilen 15 Ekim “Dünya Meme Sağlığı Günü" nedeni ile genç kızlar ile bir araya gelerek Pembe Kurdele hazırladılar, hazırlanan kurdaleler ise caddede gezerek 40 yaş üstü bayanlara dağıtıldı.

            Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla 01-31 Ekim ayı meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı olarak belirlenmiştir. Ülkemiz ’de de Sağlık Bakanlığı Başkanlığında bu ayda çeşitli faaliyetler düzenlenmektedir. Ayrıca Erken tanının önemini vurgulamak amacıyla,15 Ekim “Dünya Meme Sağlığı Günü” olarak kabul edilmiş ve 26 Ekim meme kanserini sembolize eden “Pembe Kurdele Takma Günü” olarak belirlenmiştir. Meme kanseri, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlarda en sık görülen ve yaşam kaybına neden olan kanser türüdür. Kadınlarda görülen kanserlerin yaklaşık %25’ini meme kanseri oluşturmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü`ne (DSÖ) bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Merkezi (IARC), 180 dünya ülkesinin 140’ında meme kanserinin kadınlarda en yaygın görülen kanser olduğunu belirlemiştir.

            Yapılan çalışmalarda meme kanserinin erken evrede hiç bir belirti göstermediği bu nedenle, kadınların meme kanserinin erken tanısı için kendi kendilerine meme muayenesini yapmaları diğer yöntemlerden daha fazla yardım edici ve maliyet gerektirmeyen bir potansiyele sahip olduğu bildirilmiştir. Meme Kanserinin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser olması ve erken teşhis edilirse tedavi edilen bir hastalık olması; 20 yaş üzerindeki tüm kadınların kendi kendine meme muayenesi konusunda yeterli eğitim almaları ve öğrenilenleri sürekli, düzenli ve periyodik aralıklarla uygulamaları öngörülmektedir.

            program sonunda Alaçam Gençlik Merkezi Müdürü Cansu Keskin Karaaslan çalışmalarında yardımcı olan Gençlik Lideri Gözde SARI ve Alaçam MYO Öğrencilerinden oluşan Gönüllü Gençlik Liderlerine teşekkür etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
GIDA GÜVENLİĞİ DENETİMLERİ SÜRÜYOR
GIDA GÜVENLİĞİ DENETİMLERİ SÜRÜYOR
ŞİRİNKÖYDE İFTAR
ŞİRİNKÖYDE İFTAR