Advert

24 KASIM VE ÖĞRETMENLERİMİZ

Yine bir 24 Kasım öğretmenler günü yaklaşmakta. Yani yine alışıla gelen şeyler olacak…

24 KASIM VE ÖĞRETMENLERİMİZ

             Öğretmenler hatırlanacak , öğretmenlere süslü mesajlar atılacak.Oysa ki biz bunu mu istiyoruz?  Kesinlikle hayır. Bizler önem ve değer verilmesini yok edilen itibarımızın geri verilmesini istiyoruz. Veliler, öğrenciler ve amirler tarafından ötelenen şiddet gören eğitimcilere ne zaman sahip çıkılacak?  Ne zaman eğitimciye değer veren ona rehberlik eden liyakatli idareciler atanacak? Bilinmelidir ki öğretmene sahip çıkmak geleceğe sahip çıkmaktır.

                 Nereden başlasam, nasıl anlatsam bilemiyorum. Ancak bildiğim tek şey itibarsızlaştırılan öğretmenlerin itibarının geri verilmesi gereklidir. Öğretmenlerimiz sınıfa girdiğinde çocuklarımızla baş başa kaldığında maddi sıkıntılarını ya da herhangi bir şiddetle karşılaşıp karşılaşmayacağını düşünmemelidir. Şuurlu bir nesili ancak ve ancak tüm bu sıkıntılardan uzak şuurlu öğretmenler yetiştirebilir.

               Hani bir zamanlar Toplam Kalite Yönetimi (TKY) üzerinde önemle durulmuştu ya işte bu sadece kağıt üzerinde olmamalıdır. Toplam Kalite Yönetiminde müşteri memnuniyeti önemlidir. Madem müşteri memnuniyeti önemli veliler , öğrenciler  eğitimin birer müşterisi de ÖĞRETMENLER üvey evlat mıdır? Maalesef öğretmenler üvey evlat olarak görülmektedir. Oysa ki Öğretmenlerimiz de eğitimin birer müşterisidir. Eğitime dair öğretmenlerin düşüncelerine önem verilmeli ve dikkate alınmalıdır.

             Türkiye Cumhuriyeti‘nin Kurucusu Ulu Önder Atatürk’ünde dediği gibi ‘Öğretmenler , yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.‘ Sözünden yola çıkarak  eğitimin uygulayıcılarının fikirlerine önem verilmelidir.Eğitimciye gereken değer verilip , maddi imkanları ve özlük hakları iyileştirilirse Eğitimde başarı yakalanır. Aksi halde başarıdan söz etmek mümkün olmaz ve sürekli müfredat değişikliği çarkının içerisinde öğrenci , veli ve öğretmen debelenip durur.

            Eğitimde başarıyı engelleyen etmenlerden birisi de liyakat dan uzak olarak atanan bazı okul yöneticileridir. Bu idareciler çoğu zaman nereden geldiğini unutarak öğretmenlere yol göstermek , rehberlik etmek, motive etmek yerine mutsuz ederek baskı kurmaktadırlar. Eğitimdeki sıkıntıları çoğaltmak mümkün.

            Uzun lafın kısası ÖĞRETMENLER  olarak bizler sadece 24 Kasım Öğretmenler gününde hatırlanmak ya da süslü sözler duymak istemiyoruz. Bizler Hz. Ali’nin ‘Bana bir harf öğretenin , Kırk yıl kölesi olurum.’ Sözünden esinlenerek; Eğitimcinin yok edilen itibarının geri verilmesini (Öğretmeni Koruma Kanunu) , Maddi sıkıntılarının giderilmesini ve Özlük haklarının iyileştirilmesini istiyoruz.

            Bu sessiz çığlığımı yetkililerin duyması temennisi ile , tüm fedakar ve cefakar meslektaşlarımın Öğretmenler Gününü şimdiden kutluyor , sağlık,mutluluk ve esenlikler diliyorum.

                                                     Saygı ve Sevgilerimle.

                                                           Uzman Öğretmen

                                                            Ayhan DODUR

                                    Alaçam Türk Eğitim  Sen İlçe Temsilcisi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM ARAÇLARI KAZALARININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMA YAPILDI
TARIM ARAÇLARI KAZALARININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMA YAPILDI
ALAÇAM FİLYASYON EKİPLERİ KISITLAMADA DA VİRÜSÜN İZİNİ SÜRÜYOR
ALAÇAM FİLYASYON EKİPLERİ KISITLAMADA DA VİRÜSÜN İZİNİ SÜRÜYOR