Advert

BAFRA'DA KIŞLIK SEBZE HASADI SIKINTILI BAŞLADI

Bafra ilçesinde Türkiye'nin 2. Çukurova'sı olarak bilenen Bafra Ovasında 110 bin dekar alanda yapılan Kışlık yaş Sebzenin hasadı Üreticiler tarafından fiyatların düşük seyretmesinden dolayı sıkıntılı başladı.

BAFRA'DA KIŞLIK SEBZE HASADI SIKINTILI  BAŞLADI

                Türkiye'nin ikinci Çukurova'sı olan Bafra ovasında bu yıl ortalama 110 bin dekar alanda Eylül ayı içinde kışlık yaş sebze üreticiler tarafından gerçekleştirildi. Bafra Sebze Üreticileri Birliği Başkanı Süleyman Tulum Üreticilerimizin ekimini yaptığı Kışlık yaş Sebzeler Üreticiler tarafından hasatına fiyat konusunda memnun olmadıklarından dolayı  sıkıntılı başlandığını belirtti.

                Üreticilerimiz Ürünlerini Samsun Büyükşehir Bafra haline getirerek alıcı beklerken, kış yaş sebze ürünleri  ilçe dışında ve içinde pazar tezgahların da yerini almaya başladı.

                Tulum, Ovamız da yaklaşık 110 bin dekan alanın içinde  35 bin hektar Kırmızı Lahana, 40 bin hektar da Beyaz Lahana Üreticilerimiz tarafından üretimi gerçekleştirildiği konusunda tahnin ediyoruz.Geçen seneye nazaran bu sene  kışlık yaş sebze ürünlerinde dekar üzerine azda olsa artış olduğunu gözlemledik. Oda geçen sezon Kışlık yaş sebzenin fiyatının yüksek seyretmesinden dolayı oldu.

Nedeni de geçen sene üreticilerimizin çoğu Beyaz ve kırmızılahanadan kar ettiğini yani para kazandığını söyleye biliriz. Bu yıl ise yaş kışlık sebze ürünlerinde talibin az olduğundan dolayı fiyatlar üreticilerimizin istediği şekilde seyretmiyor. Geçen sene ise fiyatların taban yapmasına yoğun talep olduğundan dolayı sevkiyata yetişemiyorlardı. Bu senede geçen sezona nazaran sıkıntılı bir fiyat girişimi ile başlandı. İlerleyen günlerden hava şartların iyece soğumasından sonra umutla fiyatlarda artış bekliyoruz dedi. Yoksa bu yıl için Üreticilerimiz için zor bir yıl olabilir, ama şu anki düşük fiyatlar aldatıcı olabilir.

“ Üreticilerimizi yine gübre ilaç, tohum, işçilik ve Mazot fiyatlarının yükselmesi düşündürüyor”

Üreticilerimizin beleni büken ise başta gübre, ilaç, tohum, işçilik ve Mazot fiyatlarının artış göstermesi üreticilerimizi hem zorluyor hem de kara kara düşündürüyor. Üreticilerimiz her geçen yıl artan maliyetlerden dolayı eziliyor. Devlet büyüklerimizi üreticilerimizin başına dert ve sıkıntı olan bu maliyetlerine çözüm bulması gerekiyor, yoksa iler ki yıllar da tarlaya ürün ekecek üretici bulmakta  zorluk çekeceğiz dedi.

Tulum, yaş kışlık sebze hal çıkış fiyatları ise Kırmızılahana 1 TL, Beyaz lahana 75 Kruş,  Hirbit Lahana 50 kuruş,  Brokoli 2.50 kruş ile 3 TL, Pırasa 1 TL, Kanlı bahar 1 TL,  Ispanak 1.50 kuruş, Marul 1 TL, Kereviz 2.50 kuruş,  Kırmızı ve beyaz turp ise 1.10 kuruş alıcı buluyor.

“ Ovamızda Bilinçli Tarımla birlikte artışla Kaliteli Üründe Talepi Artıyor "

Üreticilerimizin ovamız da en çok ürettiği yaş kışlık ürünler arasında kırmızılahana, beyaz lahana, Hirmit lahana, Brüksel lahana, karnabahar, brokoli, Pırasa Ispanak, Marul, Kereviz, Kırmızı ile Beyaz Turp bulunuyor. Şu an Kışlık yaş sebzeler hasatı üreticilerimiz tarafından başladı. Ürünü çıkan Üreticilerimiz Yaş Kışlık Sebze Ürünlerini Samsun Büyükşehir Bafra Haline getirmeye başladı. Ama şu an yaş kış Sebze Ürünlerinde hasat zamanı yaklaşık 10 -  20 gün sonra Üreticilerimiz tamamı tarafından Samsun Büyükşehir Bafra Haline getirilerek çeşitlerin daha çok bollaşacağını belirtti.

Bafra Ağıllar Mahallesinden üretici ve Komisyoncu Tuncay Koca ise bu yıl yaklaşık 30 dönüm beyaz lahana 35 dönüm de kırmızılahana ekimi gerçekleştirdik. Geçen sene beyaz, kırmızılahana başta olmak üzere diğer yaş kışlık ürünlerde Üreticimiz fiyat konusunda altın yıllarından birini yaşamıştı. Hem Üreticiler, hem de Komisyoncular iyi bir yıl geçirdiler. Bu sene ise şu an tam randımanlı değil. Biraz sıkıntılı başladık, onun sebebi de hava şartlarının sıcak olması ve Ülkemiz ’in diğer yerlerinde hasadın başlamasına yoruyoruz. Şu an vaziyet öyle gösteriyor. Ama yine de umutluyuz. Ama geçen seneyi ararız gibi geliyor, bu sene hasad başlamışına rağmen fiyat konusun da istediğimiz ve arzuladığımız fiyatlar yok. Bekleyeceğiz ve hava şartlarının da soğumasından sonra yaş kışlık ürünlerinde fiyatların artmasını bekliyoruz. Yoksa artan gübre, ilaç, tohum, işçilik ve mazot fiyatlarındaki artışlar sonucunda çıkan maliyetleri karşılamazsa bu yıl üreticiye sıkıntılı bir yıl bekleyebilir dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM ARAÇLARI KAZALARININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMA YAPILDI
TARIM ARAÇLARI KAZALARININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMA YAPILDI
ALAÇAM FİLYASYON EKİPLERİ KISITLAMADA DA VİRÜSÜN İZİNİ SÜRÜYOR
ALAÇAM FİLYASYON EKİPLERİ KISITLAMADA DA VİRÜSÜN İZİNİ SÜRÜYOR