Advert

ALAÇAM’DA GÜNEŞ MERKÜR KAVUŞUMU

Karayolları Kolin Fatih Ortaokulu STEM ve Astronomi Kulübü tarafından 11 Kasım 2019 tarihinde gerçekleşen Merkür Güneş kavuşumunu okul öğrencilerine ve halka açık olarak Fen Bilimleri Öğretmeni Uğur Bay ve Matematik Öğretmeni Sedat AKTAY tarafından Alaçam

ALAÇAM’DA GÜNEŞ MERKÜR KAVUŞUMU

                 Gözlem Merkür’ün Güneş’in önünden geçtiği saat 15: 30 civarında başladı ve yaklaşık 2 saat boyunca Karayolları Kolin Fatih Ortaokulu öğrencileri, diğer okullardan gelen öğrencilerle ile birlikte gökyüzüne meraklı 7’den 70‘e tüm Alaçam halkına gözlem yaptırılması sağlandı.

Gözlem öncesi katılımcılara gökyüzü hakkında Karayolları Kolin Fatih Ortaokulu Fen bilimleri öğretmeni Uğur BAY tarafından bilgi verildi. Verilen bilgilerde Merkür’ün, Güneş sistemimizin en küçük ve Güneş’e en yakın gezegen olduğunu, Merkür’ün, bizim görüş açımızdan zaman zaman Güneş’in parlak diskinin önünden geçtiği belirtildi. En son gerçekleşen geçiş 2016 yılında olduğu; ama 11 Kasım 2019 tarihindeki geçişten sonra bir daha izleyebilmek için 19 yıl beklemek gerekeceği belirtildi.

Gezegen, geçiş esnasında Dünya’dan Güneş’in önünden geçip yol alan ufacık bir leke gibi görüneceği; Merkür geçerken çok küçük bir görüntü oluşacağı için astronomi gönüllüleri Merkür’ü izlemek için koruyucu Güneş filtresine sahip dürbün veya teleskoplar gibi özel ekipmanlar kullanmak durumundalar. 

Neden Her yıl Merkür Geçişi Görmüyoruz?

Merkür ve Venüs, Güneş’in önünden geçerken görebildiğimiz tek gezegenlerdir çünkü yörüngeleri Güneş ve Dünya arasındadır. Merkür’ün Güneş’e uzaklığı, Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığının yaklaşık %30’u kadardır yani yaklaşık 57,909,175 km’dir. Geçişler ise nadir olaylardır. Merkür’ün Güneş’in önünden geçmesi Dünya’dan ortalama her yüzyılda 13 kere görülebilir. Geçişin ortaya çıkması için de Merkür’ün doğru zamanda doğru yerde olması gerekmektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAM’DA ÖĞRENCİLERE GEZİCİ 'EBA' DESTEK HİZMETİ
ALAÇAM’DA ÖĞRENCİLERE GEZİCİ 'EBA' DESTEK HİZMETİ
EMNİYET MÜDÜRÜ  MUSTAFA AKAR GÖREVE BAŞLADI
EMNİYET MÜDÜRÜ MUSTAFA AKAR GÖREVE BAŞLADI