Advert

SUYU DÜŞTÜĞÜ, TOPRAĞI OLUŞTUĞU YERDE TUT

11-17 Kasım tarihlerini arası Erozyonla Mücadele Haftası’nda TEMA Vakfı, toprak ve su ilişkisine dikkat çekiyor ve tüm Türkiye'de olduğu gibi Alaçam'da da yürüyüş yaptı. “Suyu düştüğü, toprağı oluştuğu yerde tut” sloganıyla yürüyüş ve etkinlikler yapıldı.

SUYU DÜŞTÜĞÜ, TOPRAĞI OLUŞTUĞU YERDE TUT

TEMA Alaçam ve Yakakent İlçe temsilcileri tarafından Alaçam Cumhuriyet meydanında Anaokulu, Cumhuriyet İlkokulu, Resai Aydın İlkokulu, Karayolları Kolin Fatih Ortaokulu, Atatürk Ortaokulu, Şadiye muzaffer Turhan Anadolu Lisesi öğrencileri, Alaçam Gençlik Hizmetleri gönüllü öğrencileri Öğretmenleri ve halkın katılımı ile yürüyüş yapıldı.

            Öğrenciler ellerinde pankartlar, yazılar ve afişlerin bulunduğu levhaları taşıyarak Yeşil bir dünya için Tema’ya destek olun, Erozyona karşı canla mücadele eder Tema, Toprağı asker alır, TEMA korur, Bir fidan dik umudun olsun, Geleceği inşa etmek isterseniz, tohumlarınızı toprağa ekmelisiniz, Yeşili koruyun, doğayı koruyun, çünkü dünya hepimizin, Betonla kapamayın dünyamızı, bırakın nefes alsın, Doğa korunsun, Toprak korunsun, TEMA hep var olsun, Doğa hep var olsun, TEMA hep var olsun sözleri ile Cumhuriyet meydanından Bafra caddesi üzerinden Lise Caddesine geçerek yine Cumhuriyet meydanında da son buldu.

            TEMA Vakfı, bu yıl Erozyonla Mücadele Haftası'nda toprak ve su konusuna dikkat çekiyor. Toprağın ve suyun yaşamın sürmesi için değerli olan iki varlık olduğuna vurgu yapan TEMA Vakfı Alaçam İlçe Temsilcisi Sabriye Selçuk, “Toprak ve su yaşamın iki temel kaynağıdır. Bitkisel üretim ve gıda güvencesi için toprak ve suya birlikte ihtiyaç duyuluyor. Ancak bu iki doğal varlık, uygun koşullarda bir araya gelmediğinde erozyon sorunu ortaya çıkıyor. Yağışla toprağa düşen su eğimli arazilerde hızla akarak toprağı taşıyor. Eğer toprağın yüzeyi ağaç ve bitki örtüsü ile kaplı değilse akan su, toprağın en verimli olan üst kısmını da beraberinde götürüyor. Erozyonla toprağın en verimli kısmı olan üst toprak kaybediliyor. Toprağın verimliliği ve sunduğu hizmetler azalıyor. Zamanla üzerinde bitki tutunamaz hale geliyor. Tüm bunlar insanların ve diğer birçok canlının gıda ve su ihtiyacının karşılanması açısından büyük risk oluşturuyor. Toprağı koruyan uygulamalar, yağışlar nedeniyle toprağın taşınmasının yani erozyonun şiddetini azaltıyor. Bu bakımdan “Suyu düştüğü, toprağı oluştuğu yerde tut” diyerek alınması gereken önlemlere dikkat çekiyoruz,” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM ARAÇLARI KAZALARININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMA YAPILDI
TARIM ARAÇLARI KAZALARININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMA YAPILDI
ALAÇAM FİLYASYON EKİPLERİ KISITLAMADA DA VİRÜSÜN İZİNİ SÜRÜYOR
ALAÇAM FİLYASYON EKİPLERİ KISITLAMADA DA VİRÜSÜN İZİNİ SÜRÜYOR