Advert

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

Alaçam’da 24 Kasım 2019 Cuma günü Öğretmenler Günü kutlamaları Saat 09.30’da Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni ile başladı. Alaçam Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına sabah saat 09.30’da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

Çelenk sunma programına İlçe Milli Eğitim Müdürü  Sezai Tural, İlçe Tarım Müdürü Mehmet Güreş, Toplum Sağlığı Başkanı Ertan Baş, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Ömer Şener ve Mehmet Fatih Öztürkçe, CHP İlçe Başkanı Hasan Varoğlu, MHP İlçe Başkanı Erdinç Gül, kamu kurum kuruluş yetkilileri, okul müdürleri, siyasi parti  temsilcileri, sivil toplum kuruluşları öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Karayolları Kolin Fatih Ortaokulu Müdürlüğü tarafından hazırlanan ikinci program, saat 10.00’da Halk Eğitimi Merkezi Konferans salonunda devam etti. Burada yapılan programa Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman, Belediye Başkanı İlyas Acar, Emniyet Müdürü Vekil Erol Can Keskin, İlçe Jandarma Komutanı Samet Kuruçelik, İlçe Tarım Müdürü Mehmet Güreş, Devlet Hastanesi Baş Hekimi Dr. Radi Şen, Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürü Cansu Keskin Karaaslan, Belediye Meclis Üyeleri, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ersin İleri, emekli öğretmenler, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına ümran ünlü konuşma yaparak şunları söyledi; öncelikle bu mesleğe sahip olmamı sağlayan Babama, Anneme ve İlkokul öğretmenime ve üzerimde emeği olan diğer öğretmenlerime teşekkürlerimi sunarım.

23 yaşımda bu güzel mesleğe başladım. Bugün 26 yaşındayım ve çocukluk hayalim olan mesleğimi yapıyorum. Sağlığım el verdikçe de öğretmen kelimesine layık olmayı istiyorum.

Meslek hayatımda 4. Yılıma girmek üzereyim. Bu süreçte tam 4 okulda icra ettim. Her biri farklı şehirlerde farklı kültürlerde, bambaşka çocuklardı. Tabi ilklerin yeri ayrıdır, benim mesleğe ilk başladığım şehir se Kilis oldu. İlk öğretmenlik heyecanım, ilk derse girişim, ilk öğrencilerim hepinizin unutamadığı o ilklerdir.

Sözlerine son verirken Eğitim Fakültesini bitirip diplomasını alan atanmış ve ya atanamamış gönlü meslek aşkıyla yanan sözleşmeli, ücretli veya aday öğretmen hepsinin hepimizin 24 Kasım öğretmenler gününü sevgiyle kutluyorum dedi.

Günün anlamına dair bir konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Tural şunları söyledi: Öğretmenlik gibi kutsal bir mesleği elbette ki bir günlük programla anmak, onun önemini anlamamız açısından yeterli olmayacaktır. Ancak öğretmenlik gibi kutsal bir meslek hakkında toplumun bilinçli ve duyarlı hale gelmesini sağlama açısından her 24 Kasım biz öğretmenler için bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür.

Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan, yol gösteren ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünde giden bir gönül eridir. Bundan dolayı da karşısına çıkabilecek zorluklar kendisini yıldırmayacaktır, yıldırmamalıdır. Her işi bilen, her işi yapan, bilgi deposu ve ayaklı kütüphane olmak yerine; bilgi kaynaklarını öğreten yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir, öğretmen.

Öğretmenlik, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilmelidir.

Bir insanı kurtarmanın, bir âlemi kurtarmak kadar önemli olduğu çok iyi bilinmelidir. Çünkü iyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir. Başağın yetişmesine engel, zararlı otlar değil; çiftçinin ihmalidir. Bunun için muhatabı insan olan öğretmenlerin yapacağı bir hatanın telafisi yoktur.

Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. Öğrenciler onu arar, onu sorar. Unutmayalım ki kelebeklerin ışığa koştuğu gibi, küçük masum yürekler, genç kalpler sevgiye koşar. Bunun için sevgiyi sunanın, sevgiyi hak etmesi gerekir. En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir.

Mesleğe yeni katılan öğretmen arkadaşlarımıza aramıza hoş geldiniz, aramızdan ayrılan öğretmenlerimize bundan sonraki hayatlarında huzur temenni ediyor, Başta baş öğretmen Mustafa Kemal Atatürk’e ve şehit olan ve ahirete irtihal eden öğretmenlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Yüzünüzden tebessüm, yüreğinizden sevgi eksilmesin. Sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimle öğretmenler günümüz kutlu olsun” dedi.

Son olarak İlçe Kaymakamı Fikret Zaman 24 Kasım Öğretmenler günü dolayısıyla bir konuşma yaparak şunları söyledi: Başöğretmenimizin dediği gibi “Dünya’nın her yerinde öğretmenler, toplumun en özverili ve en saygılı ögeleridir”. Yüzyıllar öncesinde Diyojen “Yeryüzünde öğretmenlikten daha şerefli bir meslek tanımıyorum” demiştir. Hz Ali öğretmenliğin değerini en kısa ve etkili biçimde “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” diyerek ifade etmektedir dedi.

Öğretmenlik mesleğine yeni başlayan öğretmenlere Alaçam Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ersin İleri tarafından Fatih Gül, Erhan Bahçetepe ve Dilara Ekşi’ye yemin töreni yaptırıldı.

2018-2019 Eğitim Öğretim yılında Emekli olan Şükrü Öztürk, Mehmet Tekin, Hasan Helvacı ve Nafiz Er’e Emeklilik belgeleri Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman tarafından takdim edildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen çeşitli dallarda ödül alan öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.

Son olarak İlçemiz öğretmenlerinden Duygu Gülcü, Nur Tunay, Mustafa Sarıoğlu, Doğan Sancak, Emrah Ekici, Zeynep Kaçan ve Sinem Özdemir tarafından sola şarkılar seslendirildi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM ARAÇLARI KAZALARININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMA YAPILDI
TARIM ARAÇLARI KAZALARININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMA YAPILDI
ALAÇAM FİLYASYON EKİPLERİ KISITLAMADA DA VİRÜSÜN İZİNİ SÜRÜYOR
ALAÇAM FİLYASYON EKİPLERİ KISITLAMADA DA VİRÜSÜN İZİNİ SÜRÜYOR