Advert

YAKAKENT TEMA SIFIR ATIK EĞİTİMİ

“Sıfır Atık Eğitim Projesi” ile çocuklar doğa dostu tüketim alışkanlıklarını ve ‘sıfır atık’ yaklaşımını öğreniyor

YAKAKENT TEMA SIFIR ATIK EĞİTİMİ

Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde ve inisiyatifiyle başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında, TEMA Vakfı Temsilciliği tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle hayata geçirilen “Sıfır Atık Eğitim Projesi” tanıtıldı.

            TEMA Vakfı Yakakent ilçe Sorumlusu Nagehan ÇAĞLAK BAY tarafından Yakakent 100. Yıl İlkokulunda Sıfır Atık Eğitimlerinde; 5D modeliyle çocuklara Sıfır Atık kavramının tanıtılması, bu kapsamda çocukların gündelik yaşamlarında atıkları nasıl azaltacakları, nasıl daha az tüketecekleri ve farklı şekillerde nasıl değerlendirebilecekleri konularında farkındalık sağlanması anlatıldı.

            Doğal varlıkların doğru kullanılması ve israfın önlenmesi konularını da kapsayan 5D modeli; “Düşün ve Gerekli Değilse Tüketme”, “Daha Az Tüket”, “Değerlendir ve Yeniden Kullan”, “Değiştir ve Farklı Amaçla Kullan”, “Dönüştür Doğa Kazansın” prensiplerinden oluşuyor. TEMA Vakfı Yakakent Sorumlusu tarafından okullarda TEMA Vakfı gönüllülerinin desteğiyle, öğretmenler tarafından uygulanıyor. Proje için bu yıl özel olarak tasarlanan kutu oyunu ile okul öncesi ve ilkokul seviyesindeki çocukların Sıfır Atık kavramını eğlenerek pekiştirmeleri sağlanacak.

            Sıfır Atık Eğitim Projesi kapsamında yeni geliştirilen ve www.sifiratiktema.org adresinden erişilen “Sıfır Atık Dijital Eğitim Portalı” ise tüm eğitim kademeleri için 81 ildeki öğretmenlere sunum, poster, çalışma kâğıtları, proje önerileri ve oyun tabanlı dijital etkinliklerin de aralarında bulunduğu zengin eğitim içerikleri ve materyaller sunuyor.

Not: Sıfır Atık Uygulanan İller

Sıfır Atık Eğitim Projesi; 2019 yılı Mayıs ayından beri Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Balıkesir, Bursa, Çankırı, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Mersin, Samsun ve Tokat olmak üzere 20 ilde uygulanıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAM’DA ÖĞRENCİLERE GEZİCİ 'EBA' DESTEK HİZMETİ
ALAÇAM’DA ÖĞRENCİLERE GEZİCİ 'EBA' DESTEK HİZMETİ
EMNİYET MÜDÜRÜ  MUSTAFA AKAR GÖREVE BAŞLADI
EMNİYET MÜDÜRÜ MUSTAFA AKAR GÖREVE BAŞLADI