Advert

ALAÇAM'DA MEKKE'NİN FETHİ PROGRAMI DÜZENLENDİ

Alaçam Anadolu Gençlik Derneğince (AGD) Mekke'nin Fethi Gecesi etkinliği düzenlendi.

ALAÇAM'DA MEKKE'NİN FETHİ PROGRAMI DÜZENLENDİ

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Alaçam Temsilciliğince Mekke’nin Fethi’nin hicri 1389. yıldönümü dolayısıyla Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Kara'nın konuşmacı olarak katıldığı program izleyicilerden tam not aldı. Halk Eğitimi Merkezi konferans salonunda düzenlenen program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Alaçam Fatih Yatılı Kur'an Kursu Öğrencisi İsmail Cem Akan tarafından Kur'an-ı Kerim Tilavetiyle devam etti. 

            Alaçam Anadolu Gençlik Dergisi Temsilcisi Faruk Pala tarafından yapılan açılış konuşmasında, Cenabı Allah, her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz “İnsanlığa Bir İnşirah Mekke’nin Fethi” programımızı hayırlara vesile kılsın. Biz bir kardeşler topluluğuyuz. Bu salondakiler, bu salonda bulunmayanlar, 82 milyon Türkiye, 1 milyar 800 milyon tüm dünya Müslümanları, biz bir kardeşler topluluğuyuz. Aynı zamanda bu gezegende yaşayan 7 milyar 800 milyon insan, hepimiz aynı erkek ve kadının torunlarıyız. Hepimiz Hazreti Adem(as)’ın torunlarıyız. Bizler, Müslüman olsun ya da olmasın tüm insanlara faydalı olmayı inancımızın gereği sayan bir topluluğuz.

            Anadolu Gençlik Derneğimiz iyilikleri, güzellikleri çoğaltmak için vardır. Bizim gündemimizde hak vardır, hakikat vardır, adalet vardır, merhamet vardır, vicdan vardır, iyilik vardır, güzellik vardır. Biz hem bu şehirde hem de tüm yeryüzünde iyi ve güzel, doğru ve faydalı ne iş varsa onların çoğalmasını istiyoruz. Biz kötülüklerin değil iyiliklerin, güzelliklerin ve hayrın yayılmasını istiyoruz. Anadolu Gençlik Derneğimizin ilk günden beri geleneksel olarak kutladığı Mekke’nin Fethi Programı bu yıl da 81 şubemizde 600 kadar noktada icra edilmektedir.

            Bu programlardaki amacımız gençlerimize fetih şuurunu verebilmektir. Fetih, kalpleri Allah’a açmaktır ve birilerinin dediği gibi işgal yağma ya da talan değildir. Fetih, aklın hurafeden kurtulup hakikate açılmasıdır. Fetih, tabiatın yağma ve talandan kurtulup yaşamın devamına açılmasıdır. Diğer taraftan biz “eğlence” adı altında tüm dünya halklarına çirkinliklerin ve kötülüklerin dayatılmasına karşı tavır almanın gerekliliğine ve doğruluğuna inanıyoruz. Eğlencenin de sevincin de mutluluğun da meşru zeminde olması gerekir. Biz buna inanıyoruz. Diğer taraftan Anadolu Gençlik Derneği olarak geçtiğimiz Aralık ayı içerisinde tüm liselerde ve imam-hatiplerde siyer-i nebi yarışması düzenledik. Bu yarışmaya geçen yıllarda katılan ve dereceye giren 2 öğrencimizi 18 Ocak günü Kutsal Topraklara yolcu edecek olmanın heyecanı içerisindeyiz. 17 Ocak Cuma günü bu öğrencilerimize bir de Uğurlama programı yaparak sizleri de bu heyecana ortak etmek istiyoruz. Gençlerimizin Efendimiz (sas)’in ahlakını,  yaşamını, mücahedesini yakından tanımalarını hedefledik. Bu yarışmaya katılımlarından ve ilgilerinden ötürü hem tüm gençlerimize hem de bu gençlerimizin öğretmenlerinde ve ailelerine teşekkür ediyoruz.

            Ortaokullarda ülke genelinde oluşturduğumuz Kaşif Grupları ile öğrencilerimizi hem kitapla buluşturuyoruz hem de onlara temel değerlerimizi anlatıyoruz. Hem Lise öğrencileri ile hem de ortaokul öğrencileri ile haftalık sohbet programlarımız devam ediyor. Her yıl düzenlediğimiz yaz etkinlikleri ve kış kamplarıyla yeni nesilleri Kur’an-ı Kerim ile buluşturuyoruz. Efendimiz (sas)’in hayatını daha yakından tanıma fırsatı veriyoruz.

            Yardımlaşmayı ve paylaşmayı karakter edinmiş,  verdikleri sözde duran; her türlü sıkıntılı durumda bile direnip sabreden; kendinin ve yakınlarının aleyhine olsa bile adaleti gözeten bir neslin inşası için çalışıyoruz.

            Programımıza katıldığınız için, Anadolu Gençlik Derneğimizin çalışmalarına destek olduğunuz için, bu gecede burada bulunarak bir tavrı en güzel şekilde ifade ettiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

            Konuşmacı olarak katılan Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Kara; Selamlaşmanın günümüzdeki önemi, bugünkü faiz gerçeğini, aile hayatı, haram hakkında, miras hukuku hakkında, kız ve erkek çocuklarına verilen hak hukuk konularına ve kan davası, akraba ilişkileri, insanlara yardımcı olma konularını işleyerek katılımcıları bilgilendirdi.

            Yapılan ödül töreninde liseler ve ortaokullar arası Siyer-i Nebi yarışmasında dereceye giren birinci öğrenci Alaçam Anadolu İmam Hatip Lisesi 10. Sınıf Öğrencisi Kerem BARAN, İkinci Anadolu İmam Hatip Lisesi 9. Sınıf Öğrencisi Turgay ÇAĞLAR ve Üçüncü Şadiye-Muzaffer Turhan Anadolu Lisesi 9. Sınıf Öğrencisi Özge ARSLAN hediye çeki ödülleri protokol üyelerince verildi.

            Programa Alaçam Belediye Başkanı İlyas ACAR, MHP İlçe Başkanı Erdinç GÜL, Saadet Partisi İlçe Başkanı Nural YENNER, Okul Müdürleri, Öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM ARAÇLARI KAZALARININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMA YAPILDI
TARIM ARAÇLARI KAZALARININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMA YAPILDI
ALAÇAM FİLYASYON EKİPLERİ KISITLAMADA DA VİRÜSÜN İZİNİ SÜRÜYOR
ALAÇAM FİLYASYON EKİPLERİ KISITLAMADA DA VİRÜSÜN İZİNİ SÜRÜYOR