Advert

OTOBÜS KAZALARININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK TOPLANTI YAPILDI

Alaçam Kaymakamlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesinde Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonunda “Otobüs Kazalarının Önlenmesi” başlığında toplantı gerçekleştirildi.

OTOBÜS KAZALARININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK TOPLANTI YAPILDI

             İçişleri Bakanlığı tarafından, ciddi boyutlarda can ve mal kaybına yol açan otobüs kazalarının önlenmesi ve konu hakkında toplumsal farkındalığın artırılması yanında, yol ve trafik güvenliğine katkı sağlayacak görüşlerin alınması amacıyla, ülke genelinde eş zamanlı olarak İlçemizde de “Otobüs Kazalarının Önlenmesi” başlığında toplantı gerçekleştirildi.

Alaçam Kaymakamlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesinde Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonunda Alaçam Kaymakamı Fikret ZAMAN başkanlığında yapılan toplantıya kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları başkanları, otobüs firmalarının sahipleri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan ilçe Kaymakamı Fikret ZAMAN yaptığı değerlendirmede, Türkiye genelinde 81 ilde farkındalık oluşturmak amacıyla, karayollarındaki güvenlik tedbirleriyle alakalı önemli bir toplantıda bir araya geldiklerini kaydederek “Ülkemizin canı, trafik kazaları sonucunda çok yanmıştır. Son dönemlerde trafik kazalarında her ne kadar sayısal olarak azalmalar olsa da yine de ciddi manada canımızı yakan vakalarla karşı karşıya kalıyoruz. Alınan tüm tedbirlere, yapılan uyarılara rağmen, trafik kazalarının birçoğunun sürücü ihmallerinden ve trafik kurallarına uymamaktan kaynaklandığı bilirten Kaymakam ZAMAN şöyle devam etti: Kış şartlarına uygun lastik kullanılması, Şoförlerin yol, hava, trafik durumu gerektirdiği şartlara uygun hızla seyretmeleri ve hız ihlali yapmamaları, Mevzuatın ön gördüğü sayıda şoförü yolculuk esnasında araçlarında bulundurmaları, Firmaların sıs sık şoför değiştirmemesi, çalışma sürelerinin kaydının tutulması, Sürücü seçiminde titiz davranılması, Firmalarca sefer öncesinde ve haftada bir kez otobüslerin ve şoförlerin yeterliliklerinin kontrol edilmesi, Belirlenen alanlar dışında yolcu bindirme/indirmenin yapılmaması, Trafik güvenliğine yönelik kontrollerin aksatılmadın yapılması gibi konulara dikkat çekti.  

“Eğitimle, Denetimle ve Önlemlerle Kazaları En Aza İndirmeliyiz”

Otobüs seyahatlerinde, yolcuların canlarını sürücülere emanet ettiğine işaret eden İlçe Emniyet Müdürü Erol Can KESKİN, “Bu yüzden otobüs firmalarımız başta olmak üzere, hep birlikte, eğitimle, denetimle ve önlemlerle kazaları en aza indirmek için gayret göstermeliyiz. Bu vesileyle burada yapmış olduğumuz toplantının, toplumumuzda oluşturacağı farkındalık açısından çok önemli olduğunu bir kez daha ifade etmek isterim” şeklinde konuştu.

Toplantı, Alaçam İlçe Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ‘Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik Çalışmalar konulu sunumla devam etti. Ülke genelindeki otobüs sayısı ve kaza istatistikleri ile taşımacılık faaliyetlerine ilişkin verilerin paylaşıldığı sunumda, katılımcılara ülke genelinde yürütülen denetim ve eğitim çalışmaları hakkında da bilgiler verildi.

Toplantı sonunda otobüs firmalarının istekleri ve talepleri dinlendi yapılacak olan çalışmalar doğrultusunda önlemlerin alınması hususunda görüş alışverişi yapıldı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
JANDARMA ÇOCUKLARI HEDİYELERLE SEVİNDİRİLDİ
JANDARMA ÇOCUKLARI HEDİYELERLE SEVİNDİRİLDİ
EVİ YANAN AİLEYE KAYMAKAM ZAMAN’DAN ZİYARET
EVİ YANAN AİLEYE KAYMAKAM ZAMAN’DAN ZİYARET