Advert

REKTÖR AYDIN: GENÇLERLE BAŞ BAŞA!..

Alaçam Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Alaçam İmam Hatipliler Derneği tarafından Kariyer Günleri Söyleşi Programına Samsun Üniversitesi (SAMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, konuşmacı olarak katıldı.

REKTÖR AYDIN: GENÇLERLE BAŞ BAŞA!..

Kariyer Günleri Söyleşi Programının sunuculuğunu Alaçam Anadolu İmam Hatip Lisesi Edebiyat Öğretmeni Muhammet Çelik’in yaptığı söyleşiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Tural, Alaçam İmam Hatipliler Derneği Başkanı Salih Uçar, İmam Hatipliler Dernek Üyesi Hasan Çelik, Okul Müdürü Adem Çavuş, Okul Öğretmenleri ve Öğrenciler katıldı.

Samsun Üniversitesi’nin, gençlere ilim ve medeniyet tasavvuru kazandırma hedefiyle eğitim felsefesini oluşturduğunu ifade eden Prof. Dr. Rektör Mahmut Aydın, bu kapsamda Üniversite ile Liselilerin buluşmasına memnuniyetle karşıladığını ifade etti. Okumanın önemini değinen Prof. Dr. Mahmut Aydın, hayat tecrübelerini, başarıya giden yollarda dikkat edilmesi gerekenleri ve iyi insan olmanın topluma yararları üzerinde gençlerle hasbihal etti.  

Alaçam Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine Samsun Üniversitesi hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Mahmut Aydın, Samsun Üniversitesi hakkında şu bilgileri paylaştı: “Türkiye'de üniversitelerle ilgili yeni yapılanma sürecinde, Samsun Üniversitesinin Türkiye'de bulunan araştırma odaklı, misyon farklılaşması ve ihtisaslaşma programı ile bölgesel kalkınma odaklı üniversiteler içinde yer almasını hedefliyoruz.”

Samsun'un birçok alanda, özellikle bölgesel kalkınma odaklı, misyon farklılaşması ve ihtisaslaşma programı kapsamında yer almayı hak eden bir şehir olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mahmut Aydın, şunları dile getirdi: “Samsun'un birçok alanda potansiyeli vardır. Birçok tarım ürününde en fazla üretimin gerçekleştiği ildir. Medikal cerrahi aletleri üretiminde hem bir birikim hem kümelenme vardır. Mobilya sektöründe şehir olarak ciddi kapasitemiz mevcuttur. Samsun Üniversitesi olarak idari yapılanma sürecimizi tamamladıktan sonra bu tür konulara öncellik vereceğiz. Mülkiyeti üniversitemize ait olan her biri bin metrekare olan 60 depo ve her biri 5 bin metrekare olmak üzere toplamda 82 bin 200 metrekare kapalı hangar alanımız mevcut. Hangarların büyük bir kısmı atıl durumdadır. Buraları eğitim, öğretime ve Samsun'un hizmetine sunmayı amaçlıyoruz."

Samsun Üniversitesinin Canik, Ballıca ve Kavak yerleşkesinin bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Mahmut Aydın, 2020-2021 yılında Canik yerleşkesinde 8, Ballıca yerleşkesinde de 3 bölüme eğitim öğretime devam etmekte olduğunu vurguladı. Rektör Aydın, Samsun Üniversitesi olarak idari yapılanma sürecinin tamamlanmasının ardından şehrin gelişmesine ve kalkınmasına yönelik proje çalışmalarına yöneleceklerini belirtti. “Mesleklerin ve sektörlerin sürekli geçişkenlik yaşadığı günümüzde, gelecek vaad eden bölümleri açmak istiyoruz.” diyen Prof. Dr. Mahmut Aydın, şunları kaydetti: "Bazı bölümleri Samsun'un ihtiyacını dikkate alarak, bazı bölümleri ise ülkemizin ihtiyaçlarını dikkate alarak açtık. Deniz kenti Samsun için deniz işletmeleri yönetimi bölümünü, sağlık kenti Samsun için sağlık yönetimi bölümünü, ticaretin ve finansın küreselleştiği günümüz dünyasını düşünerek uluslararası işletmecilik ve ticaret bölümünü ve bir medeniyetin inşası için mimarlık ve tasarım fakültesini açtık. Ancak bir kurumun başarısında iç paydaşlar kadar dış paydaşların da desteği oldukça önemlidir." Dedi.

Program sonunda Alaçam Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerin de sorularını da cevaplayan Prof. Dr. Mahmut Aydın’a Alaçam İmam Hatipliler Derneği tarafından günün anısına hediye takdim edildi.

Alaçam Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Adem Çavuş: Programa teşrif eden Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın’a teşekkürlerini ifade etti. Bu tür faydalı programların devam edeceğini belirtti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
JANDARMA ÇOCUKLARI HEDİYELERLE SEVİNDİRİLDİ
JANDARMA ÇOCUKLARI HEDİYELERLE SEVİNDİRİLDİ
EVİ YANAN AİLEYE KAYMAKAM ZAMAN’DAN ZİYARET
EVİ YANAN AİLEYE KAYMAKAM ZAMAN’DAN ZİYARET