Advert

MEHMET AKİF ERSOY ANILDI

Alaçam'da “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulünün 99.yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” programı düzenlendi.

MEHMET AKİF ERSOY ANILDI

İstiklal Marşı’nın kabulünün 99'ncu yıl dönümü çeşitli etkinliklerle Şehit Muhammet Ali Aksu İlk/Ortaokulunda yapıldı. Kutlamalar çerçevesinde düzenlenen “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” Saygı Duruşu, İstiklal Marşının okunması akabende Alaçam Müftüsü Orhan Bal'ın okuduğu Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı.

            Şehit Muhammet Ali Aksu İlk/Ortaokulu konferans salonunda yapılan  programın açılış konuşmasını Okul Müdürü Ali Ak yaparak şunları söyledi: Büyük Millet Meclisinde Milli Marş olarak kabul edilen İstiklal Marşı, aziz milletimizin bir diriliş destanıdır. Kurtuluş Savaşı yıllarında maddi ve manevi zorluklarla mücadele eden ecdadımızın ortak duygusunun, inancının bir sembolüdür. İstiklal Marşı; aziz milletimizin bağımsızlık ve özgürlük savaşını ölümsüzleştiren, her mısrasıyla milletin ortak duygu dünyasına seslenen eşsiz bir eserdir.

            "Milletinin milli ve manevi duygularını, mısralarıyla tüm dünyaya haykıran büyük şair Mehmet Akif Ersoy,  tüm ömrünü vatanına ve milletine adamış bir gönül eridir. Milli marşımızın içindeki manayı bu şekilde anlamak, anlatmak  ve yaşatmak şüphesiz ki milletçe vazgeçilmez en büyük milli ve manevi yükümlülüğümüzdür. Mehmet Akif Ersoy, Kurtuluş Savaşı’nın zor zamanlarında ecdadımıza umut ışığı olmuştur. O zor zamanlarda hiçbir zaman umudunu ve inancını kaybetmeyen Akif, Milli Mücadele’nin heyecanını dizelere aktarırken tarihi bir şahlanışın müjdecisi olmuştur.

            Bize ve gençlerimize düşen görev, milli ruh, bayrak ve Vatan sevgisini daima diri tutmaktır. İstiklal mücadelesiyle bağımsızlığını kazanmış bir millet olarak birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmeliyiz. Bu vatanın hangi badireler neticesinde kurulduğunu genç nesillere aktarıp bu bilinci aşılamalıyız. Bundan sonra da İstiklal Marşı’nda en güzel ifadesini bulan ortak değerlerimiz etrafında milletimizle beraber aynı azim ve şuurla geleceğimizi inşa etmek için çalışmalıyız dedi.

            İstiklal Marşını güzel okuma yarışmasında dereceye giren öğrenciler seslendirdikleri istiklal marşını tekrar okuyarak izleyicilerden tam not aldılar. program Mehmet Akif Ersoy'un gece rüyasında gördüğü istiklal marşının son mısrasını yattığı yerde kalem ve kağıt bulamayan Ersoy duvara yazması sahnelendi.

            İstiklal Marşını en güzel okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman ve Belediye Başkanı İlyas Acar tarafından verildi.

            Şehit Muhammet Ali Aksu İlk/Ortaokulunda yapılan Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü programına, İlçe Kaymakamı Fikret Zaman, Belediye Başkanı İlyas Acar,  İlçe Jandarma Komutanı Murat Demirel, İlçe Emniyet Müdür V. Erol Can Keskin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Tural, Şube Müdürleri Ömer Şener ve Fatih Mehmet Öztürkçe, İlçe Tarım Müdürü Mehmet Güreş, İlçe Sağlık Müdürü Ertan Baş, İlçe Müftüsü Orhan Bal, Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürü Cansu Keskin Karaaslan, MHP İlçe Başkanı Erdinç Gül, Esnaf Odası Başkanı Vedat Özyılmaz, okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda öğrenci velisi katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
JANDARMA ÇOCUKLARI HEDİYELERLE SEVİNDİRİLDİ
JANDARMA ÇOCUKLARI HEDİYELERLE SEVİNDİRİLDİ
EVİ YANAN AİLEYE KAYMAKAM ZAMAN’DAN ZİYARET
EVİ YANAN AİLEYE KAYMAKAM ZAMAN’DAN ZİYARET