Advert

KUAFÖRLERE, BERBERLERE VE GÜZELLİK SALONUNDAKİ ÇALIŞANLARINA HİJYEN SEMİNERİ

Alaçam ilçesinde faaliyet gösteren Kuaför, Berber ve Güzellik Salonunda çalışanlarına yönelik bulaşıcı hastalıklar ve hijyen ile ilgili Seminer verildi.

KUAFÖRLERE, BERBERLERE VE GÜZELLİK SALONUNDAKİ ÇALIŞANLARINA HİJYEN SEMİNERİ

Alaçam Toplum Sağlığı, Esnaf ve Sanatkâr Odası iş birliği ile Esnaf ve Sanatkâr Odası Konferans  Salonunda Alacam Toplum Sağlığı Müdürü Dr. Ertan Baş tarafından verilen Bulaşıcı Hastalıklar ve Hijyen ile ilgili eğitici seminer yoğun ilgi gördü.

            Alaçam Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat özyılmaz ise bizim açımızdan oldukça Eğitici bir Seminer oldu. Özellikle İlçemizde faaliyette bulunan Bayan Kuaför, Erkek Berber ve Güzellik Salonlarını işleten ve çalışanlara yönelik bu tür Eğitici Seminer verilmesi oldukça faydalı oldu. Özellikle bu Seminerde Çalışanlara  başta  Viral Hepatik ,Kronik  Karaciğer Hastalığı ve Siroz  gibi bulaşıcı hastalıkları konu alan eğitime çoğunlukla  meslektaşlarımızın yanında çalışanlardan yoğun katılım gerçekleşti.

             Alacam Toplum Sağlığı Müdürü Dr. Ertan BAŞ: Hepatit B'nin bulaşıcılığı Hepatit C'den 10 kat, AIDS'ten 100 kat fazla olduğunu belirterek, bu hastalığın kan yoluyla bulaşan hastalıklar arasında en bulaşıcı olanı olduğunu kaydetti. Dünyada 2 milyar kişinin bu hastalıkla karşılaştığını, yaklaşık 350 milyon kişi virüsü taşıdığını dile getiren Toplum Sağlığı Müdürü Dr. Ertan BAŞ, "Ülkemizde her 3 kişiden birinin bu hastalıkla karşılaşıyor. Sigaradan sonra ikinci önemli kanser nedenidir". Kuaför ve güzellik salonu işletmecilerin kuaför, berber ve güzellik salonlarında çalışanlar; kişisel hijyenlerine, çalışma aletlerinin dekontaminasyonuna, dezenfeksiyon ve sterilizasyonuna, ve çalışma ortamının temizliğine gereken önemi vermedikleri takdirde müşteri ve kendilerine hastalık bulaştırmaları kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

            Dr. Ertan BAŞ: Kuaför hizmeti veren kişilerin iş kıyafetleri ile hizmet vermeleri ve hizmet vermeden önce ve verdikten sonra ellerin her alanına ulaşılacak şekilde "hijyenik el yıkama yöntemi" ile ellerin yıkanmaları gerektiğini "Hizmet veren kişinin el ve tırnakları her zaman bakımlı olmalı, yakın hizmet verildiği için ağız kokusu ve vücut kokusu konusunda dikkatli olunmalıdır" şeklinde konuştu.

            Alacam Toplum Sağlığı Müdürü Dr. Ertan Baş, Eğitim Seminerinde ev sahipliği yapan Alacam Esnaf ve Sanatkâr Odası Başkanlığına katkılarından dolayı teşekkür ederiz dedi.

            Seminer sonrası  Bayan Kuaför, Erkek Berber ve Güzellik Salonlarını işleten ve çalışanlara katılım belgesi Alacam Toplum Sağlığı Müdürü Dr. Ertan BAŞ ve Alaçam Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat ÖZYILMAZ tarafından katılım belgeleri takdim edildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
OTOBÜSTEN KARANTİNAYA
OTOBÜSTEN KARANTİNAYA
ALAÇAM 'KIRMIZI ÇİZGİ”SİNİ ÇEKTİ
ALAÇAM 'KIRMIZI ÇİZGİ”SİNİ ÇEKTİ