Advert

ALAÇAM'DA TÜTÜN ALIMLARI BAŞLADI

Alaçam ilçesinde kırsal kesimde sözleşmeli olarak üretilen tütünlerin alımları başlandı.

ALAÇAM'DA TÜTÜN ALIMLARI BAŞLADI

5 firma tarafından alımların başlaması üzere kırsal mahallelerden traktörlere yükledikleri tütünleri alım merkezlerine getiren üreticiler, alıcı firmalar tarafından 27 lira 50 kuruştan alımlara başladı.

Alımların gerçekleştirildiği Alaçam sanayi sitesi depolarını ziyaret eden Alaçam Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Bedir, tütün üreticileri ve tütün eksperlerinden güncel fiyatlar ve tütün kalitesiyle ilgili bilgi aldı. Başkan Bedir, "Devletin bu işi özel sektöre bırakması ile sözleşmeye döndü. Geçen sene 23 liraya sözleşme yapan üreticiler 16 liraya kadar fiyat düşüşü yaşadılar. Üç firmaya Alaçam’da 800 ton tütün teslim edilmesi beklenmekte olduğunu belirten Alaçam Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Bedir, Gençlik tamamen göçle gidiyor. Tütünün getirisi yok. Devletimizin bir an önce göçü önlemesi için, tütünün de bir tarım ürünü olduğunu ispatlamamız için destek verilmesi gerektiğini dile getirdi. Devletin en büyük vergi getirisi tütün. Kilo başı yüzde 82 alıcı firmalardan vergi alıyor. Alıcı firmalarla konuştuğumuzda 'devlet bizden yüzde 82 vergiden 2 puan 3 puan düşürsün tütünün kilosu 40 lira olur' dedi. Tütün para ederse köylerden göç önlemmiş olacak. Üretici 40 lira tütün satarsa çoluğu çocuğu köyü terk edip şehirlere gitmez. Gençlik tamamen göç ile gidiyor" dedi.

Alaçam Akgüney Mahallesinden Hamdi Şahin, gübre fiyatlarının pahalılığından söz ederek devletimiz ya gübre fiyatlarını indirsin ya da üreticilere destekleme vermesi gerektiğini dile getirdi.   

Alıcı firma yetkilisi Özcan Nazlım, "İstedikleri kadar gelir elde edememeleri, nüfusun yaşlanması, tütünün eken bir kısmın bırakmasına sebep oluyor. Daha önce ben Alaçam Tekel'de baş eksperliği yaptım. Biz bu bölgede 5 ton almışken, bu sene Alaçam bölgesinde rekolte 2 ton. Bu çok düşük bir durum" şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
JANDARMA ÇOCUKLARI HEDİYELERLE SEVİNDİRİLDİ
JANDARMA ÇOCUKLARI HEDİYELERLE SEVİNDİRİLDİ
EVİ YANAN AİLEYE KAYMAKAM ZAMAN’DAN ZİYARET
EVİ YANAN AİLEYE KAYMAKAM ZAMAN’DAN ZİYARET